„Myslel jsem, že se nedožiju šedesátky.“ Úspěchy léku na hubnutí Wegovy
LÉK NA HUBNUTÍ
Casper Nielsen u sebe doma v Dánsku vyndavá z ledničky balíček a chystá se píchnout si další dávku z předplněného pera. Lék Wegovy tento 45letý muž užívá dva roky a zatímco na začátku vážil 159 kilogramů, nyní je to 93,5 kilogramu. Wegovy je lék na hubnutí, kterému k prodeji pomáhají sociální sítě nebo známí uživatelé, včetně amerického miliardáře Elona Muska, píše na svých internetových stránkách britská BBC.
"Dříve jsem si myslel, že se možná nedožiju šedesátky, nyní se dívám do budoucna s mnohem větším optimismem," říká Nielsen.
Celosvětový úspěch Wegovy vedl k tomu, že jeho výrobce, dánská farmaceutická firma Novo Nordisk, se loni stala nejhodnotnější veřejně obchodovanou společností v Evropě.
"Myslím, že jediný lék, se kterým se dá Wegovy srovnávat, je Viagra," připomíná Kurt Jacobsen, profesor hospodářských dějin z Kodaňské ekonomické školy, zářný úspěch prostředku proti poruchám erekce.
Lék Wegovy je určený pacientům s velkou nadváhou. Jeho účinnou látkou je semaglutid, který pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi, snižuje chuť k jídlu a způsobuje to, že se lidé cítí nasycenější. Tato aktivní látka se používá rovněž v léku Ozempic určeného na cukrovku.
Podle výzkumů pacienti užívající Wegovy mohou zhubnout více než deset procent své hmotnosti. Nicméně někteří z nich mohou pociťovat vedlejší účinky léku, mezi nimi nevolnost a zvracení. Výzkum rovněž ukázal, že po vysazení přípravku pacienti znovu přiberou. Tyto stinné stránky nemají žádný negativní dopad na prodej Wegovy, který se v roce 2023 zpětinásobil. Zatím je dostupný v osmi zemích, kromě Dánska jsou to například Německo, Francie, Británie nebo Spojené státy. Koncem února se k nim má přidat Japonsko.
Úspěch Wegovy a Ozempicu vedl k obrovskému nárůstu příjmů jejich výrobce. Koncem ledna Novo Nordisk oznámil, že jeho roční čistý zisk vzrostl o 51 procent na 83 miliard dánských korun (280,7 miliardy Kč).
Finanční ředitel této farmaceutické společnosti Karsten Munk Knudsen připustil, že obrovská obliba Ozempicu a Wegovy Novo Nordisk poněkud zaskočila. "Poptávka po léku na diabetes i obezitu jen sílí, a to výrazně více, než jsme čekali," řekl. Předpokládá, že letos se tento trend udrží a prodej vzroste o 18 až 26 procent.
Zda Novo Nordisk dokáže poptávku uspokojit, se teprve uvidí, říká Emily Fieldová, analytička pro farmaceutický sektor v bance Barclays. Knudsen připouští, že se to firmě v nejbližší době nepodaří, ale dodává, že ve velkém investuje do rozšíření výrobních kapacit.
Novo Nordisk posílil natolik, že má mimořádně velký vliv na dánskou ekonomiku. Za první tři čtvrtletí loňského roku HDP této země s necelými šesti miliony obyvateli vzrostlo o 1,1 procenta. Nicméně bez započtení farmaceutického průmyslu, kde hlavní roli hraje Novo Nordisk, by se jeho ekonomika propadla o 0,8 procenta. Tato země nyní zveřejňuje zvláštní ekonomické statistiky, ve kterých nejsou zohledněny výsledky farmaceutického průmyslu.
Novo Nordisk se v minulosti zaměřoval hlavně na výrobu inzulinu. Obrovskou změnu ale přinesl vynález semaglutidu v roce 2004. O něco později byla látka vyvinutá k léčbě diabetu a to, že způsobuje hubnutí, bylo překvapením. Příslušné regulační úřady Ozempic v roce 2017 schválily pro použití v USA, v roce 2018 pro použití v EU. Wegovy následoval ve Spojených státech v roce 2021 a předloni v EU. Novo Nordisk chce Wegovy nabízet i na snížení rizika mrtvice a infarktu, Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) však koncem ledna uvedla, že zatím nerozhodla, zda toto rozšíření využití přípravku povolí.
Lékařka a mluvčí Dánského sdružení praktických lékařů Maria Krugerová řekla, že zdravotníci žasnou nad tím, kolik pacientů by chtělo Wegovy užívat. Myslí si, že jsou potřeba důraznější instrukce ohledně toho, kdo ho má brát. "Sociální sítě opravdu mají na lidi vliv. Myslím, že máme představu, že perfektní tělo má být štíhlé," říká. Podotýká, že někteří lidé v Dánsku, kterým by lék Wegovy mohl pomoci, říkají, že je pro ně příliš drahý. Jeho uživatelé musejí hradit jeho plnou cenu. Krugerová v této souvislosti mluví o nerovnosti.
Některé zdravotní pojišťovny v Dánsku a USA odmítají lék Wegovy hradit kvůli jeho vysoké ceně, rostoucímu počtu pacientů a nejistotě ohledně toho, jak dlouho je nutné ho užívat.
V situaci, kdy se počet obézních lidí za posledních 50 let celosvětově ztrojnásobil a v roce 2030 zřejmě dosáhne miliardy, úspěch Wegovy odstartoval závody ve výrobě léků na hubnutí. Loni v listopadu povolení pro trh v USA získal konkurent Wegovy, lék Zepbound od americké společnosti Eli Lilly. Její lék na léčbu diabetu jménem Mounjaro tou dobou už na trhu byl.
"Novo Nordisk a Eli Lilly mají takový náskok," říká analytička Fieldová z Barclays, podle které se je konkurenti snaží dohnat. Knudsen z Novo Nordisku z rostoucí konkurence strach nemá. "Potenciál tohoto trhu je tak velký, že je na něm více než dost prostoru pro dva nebo více soupeřů," říká.