„Sjednocení Číny s Tchaj-wanem je nevyhnutelné,“ reagoval Peking na volby. Budeme se bránit, řekl nový prezident
TCHAJ-WAN VS. ČÍNA
Sjednocení Číny s Tchaj-wanem je nevyhnutelné, uvedla čínská vláda k výsledkům prezidentských a parlamentních voleb na Tchaj-wanu. Ty podle Pekingu ukázaly, že vládní strana tam nemá většinu, informuje agentura Reuters. Prezidentské volby na Tchaj-wanu v sobotu vyhrál vládní kandidát a současný tchajwanský viceprezident William Laj. Jeho Demokratická pokroková strana (DPP) ale v parlamentních volbách přišla o dosavadní většinu v jednokomorovém parlamentu.
Peking Laje označuje za vážné nebezpečí kvůli jeho snaze o další prosazování mezinárodního uznání Tchaj-wanu. Tento ostrovní stát funguje de facto nezávisle od roku 1949, ale Čína jej stále považuje za své území. Jako nezávislý jej nyní oficiálně uznává 13 států, většinou z Latinské Ameriky a Tichomoří. Některé státy, včetně USA nebo Česka, ale s Tchaj-wanem udržují neoficiální vztahy.
„Tchaj-wan dosáhl vítězství pro demokratické společenství,“ řekl v prvním projevu po volbách Laj. „Tchajwanský lid úspěšně odolal snahám vnějších sil ovlivnit naše volby,“ dodal se zřejmým odkazem na Peking.
Česko gratuluje Tchaj-wanu
Novému prezidentovi Tchaj-wanu už pogratuloval předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) i další vládní politici. Podle šéfů obou parlamentních komor i dalších českých zákonodárců bylo volební klání férové a svobodné. Zmínili pokračování a prohlubování spolupráce s ostrovem. Pekarová Adamová označila Tchaj-wan za blízkého partnera.
„Gratuluji obyvatelům Tchaj-wanu k proběhlým volbám. Dlouhodobě obdivuji odvahu a energii, se kterou pečují o svůj krásný ostrov, svobodu a demokracii. Tchaj-wanu přeji, aby se i pod nově zvoleným vedením nadále úspěšně rozvíjel a zůstával prosperující demokracií,“ napsal Vystrčil.
Skvělá zpráva pro demokratický svět, horší pro komunistickou Čínu a jejich kámoše. Prezidentem Taiwanu bude kandidát Demokratické pokrokové strany. Strany, která podporuje úplnou nezávislost Tchaj-wanu a prosazení vlastní identity vůči Číně. To bude v Pekingu i Moskvě mrzení... pic.twitter.com/MTIgMyqVD5
— Jiří Růžička (@ruzickavsenatu) January 13, 2024
Lajovi ke zvolení poblahopřála i Pekarová Adamová. „Dnes na Tchaj-wanu proběhly svobodné volby, které připomněly zásadní rozdíl mezi demokracií a komunistickou totalitou, kde něco takového neznají… těším se na další prohloubení spolupráce s naším blízkým partnerem,“ uvedla. Ke gratulaci se přidali i další světoví a tuzemští politici, včetně předsedy senátního školského výboru Jiřího Růžičky (TOP09) nebo poslankyně Evy Decroix (ODS).
Laj, který se úřadu prezidenta ujme v květnu, také slíbil, že jeho snahou bude zejména udržet mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu. Jeho vláda se ale bude snažit „nahradit konfrontaci dialogem“, řekl. Laj už před volbami prohlásil, že doufá v obnovení dialogu s Čínou, což ale Peking odmítl. Dnes řekl, že bude bránit Tchaj-wan před „pokračujícími hrozbami a zastrašováním ze strany Číny“.