Moody’s varuje Itálii a Španělsko, že s vyzbrojováním se zvýší dluhové riziko
ITÁLIE PODLE MOODY'S
Ratingová agentura Moody's varovala země NATO, zvláště Itálii a Španělsko. Pokud by se vojenské výdaje měly zvýšit na 2 procenta ve všech zemích Severoatlantické aliance, tak by dluh Itálie vzrostl na 147 procent. Pokud se kvůli ruským agresorům spustí závod ve zbrojení, tak hrozí dluhové riziko u Itálie a Španělska, napsala zpravodajská agentura ANSA.
Závod ve zbrojení by mohl zkomplikovat snahy o snížení dluhu, oslabit úvěrový profil všech zemí a vyostřit sociální konflikty, píše agentura Moody's. "Zvláště zranitelné jsou země Španělsko a Itálie, které mají největší mezery ve výdajích na obranu a nejnižší úroveň podpory veřejnosti pro další zvyšování vojenských výdajů," uvedla agentura s přihlédnutím k rozpočtovým obranným cílům zemí NATO ve výši 2 procenta HDP. Toho dlouhodobě dosahuje jen několik málo zemí NATO, a to přesto, že se jedná o členský závazek.
Podle prvních průzkumů by dluh Itálie v roce 2030 vzrostl na 144 procent HDP, ale v případě dosažení 2 procent výdajů na obranu by se jednalo o 147 procent. Agentura Moody's tak reaguje na spekulace kolem společné evropské armády či financování evropského zbrojního průmyslu nebo kolektivní sbírky NATO na podporu Ukrajiny.
V této souvislosti se opět na stůl dostala otázka potenciální kolektivní obrany států Evropské unie. Expert na unijní právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Michal Říha pro Echo24 řekl, že evropská armáda je spíše vysněným cílem, než aktuální politickou otázkou. Poukázal na to, že v 50. letech projekt Evropského obranného společenství skončil sice souhlasem všech původních šesti států, ale narazil na francouzskou ratifikaci v parlamentu.