„K zničení Paříže jadernou bombou stačí dvě minuty,“ děsí místopředseda Dumy
RUSKO VS. NATO
Místopředseda Státní dumy Pjotr Tolstoj varoval, že by pomocí jaderné bomby stačily pouhé dvě minuty ke srovnání Paříže se zemí v případě, že by se francouzské jednotky objevily na území Ukrajiny. Důvodem je výrok francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který odmítl vyloučit vyslání svých vojáků na východ, pokud Putin zahájí další pochod na Kyjev. Informuje britský deník The Sun. Napětí narůstá i s ruským zrychlením zbrojního průmyslu a zvýšením výdajů na armádu, které by podle různých zdrojů mohli vyvrcholit větším konfliktem s NATO.
„Pro zapojení Francie by neměly existovat žádné červené linie,“ prohlásil Macron na mítinku 7. března, načež Tolstoj reagoval vlastní a mnohem dramatičtější rétorikou. Ve čtvrtečním rozhovoru pro francouzskou televizi BFM TV Tolstoj potvrdil, že Rusko „kalkuluje s možností jaderného úderu na Paříž“. Odhadl, že střela vypálená z Ruska by mohla do hlavního města Francie dorazit „za něco málo přes dvě minuty“. „Z historického hlediska je pro Rusko důležité zajistit bezpečnost země. Země NATO, včetně Francie, umisťují rakety kolem ruských hranic,“ zdůvodnil Tolstoj.
Britský deník Daily Mail mezitím informuje o zprávě německých tajných služeb z minulého týdne, která uvádí, že Rusko do roku 2026 připravuje rozsáhlý konflikt se Západem. Nová analýza varuje před „výraznou intenzifikací“ ruské zbrojní produkce, jejímž následkem by Rusko mohlo během následujících let zdvojnásobit svou vojenskou sílu a již v roce 2026 začít válku na území NATO.
Zrychlení zbrojního průmyslu vedlo německé tajné služby k závěru, že útok do Evropy v příštích dvou letech již „nelze vyloučit“. NATO údajně sdílí podobné obavy z nedávných eskalací, ale podle Daily Mailu přímý konflikt nepovažuje za nezbytný. Německé tajné služby zatím nevydaly veřejné prohlášení.
Analytici amerického Institutu pro studium války (ISW) rovněž usoudili, že Kreml připravuje konflikt s NATO, na což podle nich poukazují změny v ruském státním rozpočtu, které momentálně cílí na navýšení zbrojní výroby a výdaje na armádu. „Připravují se na velký konflikt s NATO, který sice není za dveřmi, ale je pravděpodobnější dříve, než mnoho vojenských analytiků očekává,“ hodnotí ISW ve své denní zprávě ze středy. Tvrdí, že Rusko má k dispozici plán dlouhodobé finanční stability, který zajistí rozsáhlé zbrojení navzdory sankcím.