Premiérka Meloniová přistála v rozvrácené Libyi, bude jednat o plynu a migraci
JEDNÁNÍ O PLYNU
Italská premiérka Giorgia Meloniová v sobotu přicestovala do Tripolisu, aby jednala s místní vládou o plynu či migraci. Doprovází ji ministr vnitra Matteo Piantedosi a šéf diplomacie Antonio Tajani. Během návštěvy se očekává, že italský energetický kolos ENI podepíše významnou dohodu o těžbě plynu v zemi. Meloniová je první významný představitel země EU, který je na návštěvě v Libyi po krachu jednání o volbách, jež se měly uskutečnit v prosinci roku 2021, píše agentura AP. Nyní si v Libyi nárokují moc dva kabinety.
Meloniová přistála u Tripolisu v sobotu dopoledne. V plánu má jednání s prezidentem tříčlenné prezidentské rady Muhammadem Junísem Manfím či předsedou vlády národní jednoty Abdalem Hamídem Muhammadem Dbaíbou. Jeho kabinet však neznávají parlament na východě země, milice a další síly, které mají pod kontrolou velkou část Libye.
Očekává se, že během návštěvy italská firma ENI podepíše s libyjskou státní společností National Oil Corporation (NOC) dohodu o investici do dvou polí se zemním plynem ve výši osm miliard dolarů (zhruba 174 miliard korun). Těžba z nich by mohla činit až 850 milionů krychlových stop (26,8 milionu metrů krychlových) denně. ENI, která působí v zemi navzdory velmi špatné bezpečnostní situaci, nechtěla dohodu komentovat.
Přítomnost ministra vnitra Piantedosiho podle agentury AP napovídá, že významným tématem jednání bude i migrace. V minulosti Itálie poskytla libyjské pobřežní stráži výbavu a lodě. Jednou z priorit kabinetu pravicové političky Meloniové je omezit nelegální migraci. Podle ní je toho možné dosáhnout větší spoluprací se zeměmi, odkud migranti pochází.
Politický chaos v zemi panuje od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Podle plánu OSN se v zemi měly v prosinci roku 2021 uskutečnit volby, což se ale nepodařilo.
Nyní je Libye rozdělena mezi dvě soupeřící vlády. Jednou z nich je kabinet premiéra Abdal Hamída Dbaíby v Tripolisu. Dbaíbá odmítl odstoupit poté, co se v Libyi loni neuskutečnily volby. Druhou administrativu vede premiér Fathí Bášágha, který po neúspěšných pokusech o ustavení své vlády v hlavním městě sídlí v Benghází na východě země.