Psaní na nože. Salman Rushdie o tom, jak přežil atentát
PSANÍ NA NOŽE
Pokoj 101 je pokojem lásky. V podání George Orwella a jeho románu 1984 to znamená, že tam zakusíte svá největší muka. Pro protagonistu románu Winstona Smithe jsou tím nejhorším krysy. Salman Rushdie se vždy nejvíc obával oslepnutí. Když před několika lety onemocněl na levé oko a zrak mu začal slábnout, zmocnila se ho panika. Co když už brzy nebude moct číst ani psát? Tou dobou nemohl tušit, co si pro něho nachystal jeden černě oděný mladý muž, který v rozhovoru pro New York Post uvedl, že britsko-indického spisovatele „fakt hodně nemá rád“.
Byl srpnový den roku 2022 a Salman Rushdie zrovna dorazil na pódium newyorského amfiteátru. Když stanul před mikrofonem a už se chtěl pustit do řeči, koutkem pravého oka ho spatřil. Muž se na něj vrhl a soustředěně jej sedmadvacet sekund bodal. Útoku i zotavování se Rushdie věnuje ve své knize Nůž / Úvahy po jednom atentátu, jež vyšla v dubnu tohoto roku. Doznává se i k studu. Nezmohl se na jediné obranné, natož útočné gesto. Proč to vzdal? Jistě, šok. Co navíc zmůže muž o půl století starší proti ozbrojenému útočníkovi?
Krom vlastní bezmoci jej zaujalo, kolik odvahy se ten den vměstnalo do sálu. Lidé nezůstali sedět v úžasu. Vybíhali na pódium a útočníka odtrhávali. I tak bylo těch ran dost. Poškodily plíce, střeva, levou ruku a několik nervů v tváři, takže spisovateli klesá dolní ret. Nejhůř dopadlo pravé oko. Poslední, co vidělo, byl člověk, jehož si Rushdie představoval uplynulých třiatřicet let.
Celý text Psaní na nože si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.