Česko na šikmé ploše dluhů a zdražování. Poprvé od roku 1997 hrozí pád ratingu
ŠPATNÁ KONDICE STÁTNÍCH FINANCÍ
Poprvé od roku 1997 dostává Česká republika varování, že se hospodaření státu dostává na šikmou plochu. Ratingová agentura Fitch zhoršila výhled ratingu země ze stabilního na negativní. Výrazně to zvyšuje riziko, že v době už tak dost těžké se nejen státu, ale i firmám zvýší cena, za kterou jsou si v zahraničí schopné půjčit peníze.
Nebylo to velké překvapení. Jen otázka času, kdy něco takového přijde. Toho, že jedeme po šikmé ploše, si zahraniční pozorovatelé a investoři všímají už delší dobu a zařizují se podle toho. Už loni předtím, než se v Evropě naplno rozjela energetická krize, jsme patřili k zemím, kterým se nejrychleji ze všech zvedaly úroky z desetiletých státních dluhopisů. To je výrazné varování, že něco není v pořádku.
Investoři si všímali, že jsme sice stále zemí s jedním z nejnižších státních dluhů v celé Evropské unii. Jenže tempo, kterým se za poslední dva roky od začátku covidové pandemie v březnu 2020 dluh zvyšoval, bylo naopak jedno z vůbec nejrychlejších. A trend je zpravidla tím, co rozhoduje.
Rozhazování státu pod rouškou covidové pandemie, které rozjel Andrej Babiš a rozházel na věci s covidem nesouvisející 900 miliard korun, je hlavním důvodem, proč je u nás zdražování se 13 procenty růstu cen za poslední rok jedno z nejrychlejších v celé EU. Na globální trendy se nelze vymlouvat. Ty zasahují všechny země. My máme ale inflaci třikrát vyšší než Francouzi, pětkrát vyšší než Švýcaři a o polovinu vyšší než Němci. Jsme na tom hůř než všechny další země střední Evropy, které přitom dlouhodobě mívají výrazně nestabilnější ceny. Od Slovenska přes Polsko po Maďarsko.
Celý text Lenky Zlámalové si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od čtvrtku v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.