„Budete nad námi stát s obuškem?“ ptají se studenti Ondráčka, který je chce nahnat do polí
NEDOSTATEK SEZÓNNÍCH PRACOVNÍKŮ
Opozice a především uživatelé na internetu se pustili do komunistického poslance Zdeňka Ondráčka za jeho návrh povolat na sezónní práce na poli studenty nižších ročníků vysokých škol. Podle Ondráčka je kvůli koronavirovým opatřením v zemědělství výrazný nedostatek pracovníků a nahradit by je měli právě studenti, kteří nemají obvyklou prezenční výuku. Na to Ondráčkův facebookový profil zaplavila kritika, návrh odmítl i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).
Ondráček svůj návrh pronesl na jednání Ústředního krizového štábu, kde se mimo jiné nedostatek zemědělských brigádníků řešil. „Hledá se cesta, jak je přivést ze zahraničí a eliminovat riziko zavlečení nákazy. Já navrhl povolat studenty nižších ročníků VŠ. To prý ale naráží na nemožnost jim to nařídit, resp. ta možnost tu je jen ve stavu nouze a ten má končit už 30.4. (já hlasoval pro návrh do 11.5.). ODS a celé pravicová opozice další prodloužení už odmítají. Co tedy budeme na podzim sklízet, je stále ve hvězdách,” napsal komunistický poslanec na svém facebookovém profilu.
Vysokoškoláci Ondráčkův nápad nicméně ostře zkritizovali, a to buď přímo v komentářích pod jeho příspěvkem, anebo mu rovnou osobně napsali. „Možná vás to překvapí, ale i během studií si naprosto běžně přivyděláváme. A opravdu si myslíte, že neznáme hodnotu peněz? My totiž máme nájem za pár korun a najíme se ze vzduchu, že ano,“ vzkázala jedna ze studentek. „Dovolím si připomenout, že Zdeněk Ondráček na naší univerzitě podváděl a opisoval ve své disertační práci. Teď už chápu ty jeho bláznivé nápady nahnat studenty na pole, když si asi myslí, že takhle ‚studuje‘ každý,“ ohradil se další student.
Jiní se na poslance KSČM obrátili přímo a připomenuli mu jeho působení před listopadem 1989, kdy byl Ondráček členem pohotovostního pluku, který násilně potlačoval protirežimní demonstrace. „Budete nad nimi případně stát s obuškem a mlátit je, aby makali víc?“ ptal se jeden tazatel Ondráčka, jak si práci studentů na polích představuje.
Ondráček se později ještě podivil, že tolik negativních reakcí na svůj návrh neočekával. „Překvapilo mě, že je to až takový problém. Mnohým z nich by přitom práce tak prospěla,“ prohlásil.
Ondráček si naběhl na vidle. Studenti vrací úder. 😂😂😂 pic.twitter.com/wkG3r8q35D
— Viktor Malý (@vitak69) April 18, 2020
Vyzval i Hamáček
Ministr vnitra a první místopředseda vlády Hamáček na otázky ohledně Ondráčkova nápadu uvedl, že o zapojení vysokoškoláků krizový štáb vůbec neuvažoval. „Ve štábu diskutujeme, zda by bylo možné využít zahraniční pracovníky, kteří teď nemají práci a nemají se jak dostat domů. O studentech vysokých škol jsme rozhodně neuvažovali,“ řekl ministr.
Sám Hamáček přitom již dříve nepřímo vzkázal lidem, kteří kvůli dopadům koronavirové krize hledají nebo budou hledat zaměstnání, že mohou potenciálně pracovat právě v zemědělství, kde pracovní síly chybí. „V zemědělství je nedostatek pracovních sil, protože tuto práci v minulých letech zajišťovali pracovníci ze zahraničí. Taková nabídka ministerstva práce a sociálních věcí bude platit i pro zahraniční pracovníky v Česku, kteří dnes nejsou zaměstnaní,“ navrhl ministr vnitra jednu z možností, jak by lidé mohli svou nezaměstnanost vyřešit.
Na to ironicky zareagoval předseda opozičních občanských demokratů Petr Fiala sdělením, že tím místopředseda vlády ty, kteří přišli o podnikání, příliš neuklidní. „Jan Hamáček oznámil, že nezaměstnaní mohou jít pracovat na pole. To jistě uklidní všechny hospodské a kadeřnice, kteří dnes nemohou podnikat...“ uvedl na svém twitterovém učtu Fiala.
Jan Hamáček oznámil, že nezaměstnaní mohou jít pracovat na pole.
— Petr Fiala (@P_Fiala) April 15, 2020
To jistě uklidní všechny hospodské a kadeřnice, kteří dnes nemohou podnikat...🤦♂️
Studenty jako brigádníky by ocenil i Toman
Ze zahraničních brigádníků je nyní v České republice jen zlomek obvyklého počtu. Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) je třeba změnit podmínky pro přivýdělek včetně zvýšení přípustného počtu hodin. Nynější podmínky umožňují práci na základě dohody o provedení práce maximálně 300 hodin ročně. „My to potřebujeme natáhnout například na 1000 hodin, aby nám to pokrylo celou sezonu,“ uvedl Toman. Jeho resort na návrhu spolupracuje s ministerstvem práce a sociálních věcí.
Ministr zemědělství se také již obrátil na vysokoškoláky a středoškoláky. Upozornil ale, že brigády by byly jednoznačně dobrovolné. „Myslím, že by to byla vítaná pomoc, zvláště z těch odborných škol,“ uvedl Toman. Zemědělce chce podpořit rovněž snížením administrativy.
Čtěte také: Babiš opustil sídlo vlády. Preventivně úřaduje z Hrzánského paláce
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.