Kontroly a ultimáta. Ministr Vojtěch „zaklekl“ na nemocnice
Kontroly nemocnic
V nemocnicích hrozí pokračování čistek. Po odvoláním ředitelky Andrey Vrbovské z Nemocnice na Bulovce a ředitele FN v Ostravě Svatopluka Němečka, dal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ultimátum šéfovi Nemocnice Na Homolce Ivanu Olivovi. Mluví se ale také i o šéfovi pražské motolské nemocnice Miloslavu Ludvíkovi či řediteli FN v Plzni Václavu Šimekovi.
Ministr možnost personálních změn připustil jen u Olivy. Jinak mluví o kontrolách. Ty pošle jak do dvou nemocnic s odvolanými řediteli, tak do Fakultních nemocnic v Hradci Králové a Plzni a Všeobecné fakultní nemocnice. Podle odvolaného ředitele ostravské nemocnice Němečka tím začíná noc dlouhých nožů.
Před několika dny se rozhodl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch odvolat ředitele FN v Ostravě, která dosáhla v minulém roce zisku 111,2 miliony korun. Podle Svatopluka Němečka se jednoznačně nejednalo o manažerské pochybení. „Ať už to bylo politicky motivováno, nebo jako osobní msta od Andreje Babiše, nevím. U pana premiéra se to splývá,“ řekl pro Echo24 Němeček. To odmítl v rozhovoru pro server Aktuálně ministr Adam Vojtěch. „Nějaká politická msta… já ani nevím, za co bych se panu Němečkovi politicky mstil. Není to nic osobního,“ řekl v rozhovoru Vojtěch.
Podle bývalého ministra zdravotnictví Sobotkovy vlády se však jedná pouze o začátek. „V rámci zdravotnictví se chovají jako na dobytém území a budou v tom pokračovat, protože nic jiného neumí. Jestli si lidé pamatují, jak Babiš přebíral nepřátelské společnosti, tak teď nastává nepřátelské převzetí České republiky,“ řekl Němeček pro Echo24. „Začala noc dlouhých nožů,“ řekl bývalý ředitel nemocnice.
Ministr Vojtěch uvedl, že bude v kontrolách pokračovat. Podívat se chce na ty nemocnice, které nakupují léky a zdravotnické prostředky bez soutěže. „Je to na základě nějakého objemu nákupu, který ty nemocnice provádějí, protože já se chci skutečně zaměřit zejména na dodržování zákona o zadávání veřejných zakázek a na to, zda nemocnice nakupují transparentně a efektivně,“ řekl Vojtěch v rozhovoru pro ČT24.
Nejkonkrétněji se zatím mluví o Nemocnici Na Homolce. V loňském listopadu zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad závěry kontrol, při nichž zjistil pochybení v nákupu léků v letech 2014 až 2016. Homolku úřad kritizoval za to, že nakupovala prostřednictvím dceřiných společností, což ji umožňovalo nevypisovat veřejné zakázky. K tomu se v lednu přidal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který ředitele nemocnice Ivana Olivu kritizoval, že postupuje příliš pomalu. Pohrozil mu také, že pokud termín stanovený na konec března nestihne, dojde k personálním změnám. Ivana Olivu do funkce jmenoval právě bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
„Z právního pohledu probíhají likvidace obou dceřiných společností zcela bez problémů. Dceřiná společnost Holte veškerou svoji činnost převedla do nemocnice již na jaře 2015 a druhá Holte Medical kompletně převede svoji činnost do konce března letošního roku,“ uvedla pro Echo24 mluvčí Nemocnice Na Homolce Martina Dostálová.
Vojtěch v rozhovoru pro server Aktuálně řekl, že problém byl právě v letech 2014 až 2016. „Možná to není protizákonné, ale minimálně je to málo transparentní,“ řekl v rozhovoru Adam Vojtěch. V podobných kontrolách se pak má dále pokračovat. „Nebylo zvykem nemocnice systematicky kontrolovat. Kontroly se budou zaměřovat na nákupy, na veřejné zakázky. Kde se nekontroluje, tam se zvlčí,“ řekl Vojtěch.
Nahnuté křeslo pak mají podle deníku Lidové noviny i ředitelé, jež jsou členy sociální demokracie, tj. Fakultních nemocnic v Motole a Plzni. Bývalý ministr zdravotnictví a ředitel FN Motol Miloslav Ludvík pro Echo24 řekl, že nebude hodnotit kroky svého nadřízeného, tedy nového ministra Vojtěcha. Ředitel FN v Plzni Václav Šimek redakci dosud neodpověděl.
Správní rada VZP bez poslanců?
Ministr Adam Vojtěch na středeční schůzi vlády připustil, že se bude snažit, aby poslanci opustili místa ve správní radě do roku 2020. „Samozřejmě je mi jasné, že to bude velmi složité, protože poslanci budou muset souhlasit s tím, že nebudou v té správní radě,“ řekl Vojtěch novinářům. Myšlenku pak kritizuje jak opozice, tak i někteří členové hnutí ANO. Před lety se pokusil omezit vliv poslanců ve správní radě bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger, ale neúspěšně.
Jméno ředitele Všeobcené zdravotnické pojišťovny Zdeňka Kabátka se také skloňovalo v souvislosti s jeho odvoláním. V roce 2015 se ho pokusilo sesadit hnutí ANO. Členové z hnutí Andreje Babiše tehdy zdůvodňovali personální výměnu Kabátka s prověřováním zakázek Nemocnice Na Homolce. Hnutí ANO změnu nakonec neprosadilo, protože na ní nemělo ve správní radě dostatek hlasů. Pro odvolání ředitele musí zvednout ruku alespoň 16 členů rady, za hnutí ANO jich v radě tehdy sedělo jen devět.
Dolní komora pak 24. ledna zvolila v souladu se zákonem do 90 dnů od voleb 20 členů správní rady. Dalších deset pak jmenuje vláda. V současnosti má hnutí ANO ve správní radě po volbě 8 členů. Vládě tak stačí jmenovat 8 členů z řad poslanců ANO, aby disponovala potřebným počtem hlasů k sesazení ředitele.
Otázku vyvolávají samotné kroky ministra zdravotnictví ve vládě, která nezískala důvěru. „Ta vláda byla poskládána bez předběžné podpory sněmovny, a neměla by dělat kroky, které jsou nevratné,“ řekla pro ČT24 Alena Gajdůšková z ČSSD. Podobně se vyjádřil i Vlastimil Válek z TOP 09. „Já bych asi neodvolával, pokud bych byl ministr bez té definitivy a v prozatímní vládě,“ řekl Válek.
K reakcím se také přidal odvolaný ředitel ostravské nemocnice. „Normální mi to nepřipadá, ale tam, kde chybí i elementární slušnost, nečekejme nějakou politickou kulturu,“ řekl Němeček pro Echo24. Současný ministr zdravotnictví ale ve svých krocích problém nevidí. „Myslím si, že personální změna není systémová věc, která by měla vliv na chod této země. Udělat dvě personální změny z mého pohledu není nic zásadního. Akceptuji tu kritiku, ale myslím, že jsem se rozhodl správně,“ řekl Vojtěch.