Za katastrofu letadla MH17 může ruský generál, tvrdí investigativci z Bellingcat

katastrofa MH17

Za katastrofu letadla MH17 může ruský generál, tvrdí investigativci z BellingcatNOVÉ
letadlo MH17 po sestřelení Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Nezávislé investigativní skupině Bellingcat se podařilo identifikovat osobu, která údajně sehrála klíčovou roli při katastrofě dopravního letadla nad Donbasem v červenci 2014, při níž zahynulo téměř 300 lidí. Skupina to dnes oznámila na svých webových stránkách.

Z odposlechu tehdejších telefonních rozhovorů prý vyplynulo, že jde o penzionovaného ruského generála Nikolaje Tkačova, který teď působí jako hlavní inspektor centrálního vojenského okruhu ruské armády.

Přesná role Tkačova, který v odposleších figuruje jako „Delfín“, podle skupiny Bellingcat není jasná. O „Delfína“ se údajně zajímá mezinárodní vyšetřovací skupina, která má nahrávky telefonátů k dispozici a požádala o pomoc s identifikací hovořících osob. Hlasová analýza provedená v USA a Litvě podle Bellingcat s vysokou pravděpodobností ukázala, že jde o Tkačova. Ten popírá, že by v kritické době na východě Ukrajiny pobýval.

Letoun Boeing 777 při letu na lince MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpuru podle vyšetřovatelů zničila raketa země – vzduch odpálená z území, které mají pod kontrolou proruští separatisté. Povstalci jakýkoli podíl na sestřelení civilního letadla popírají, tvrzení vyšetřovací skupiny se snaží vyvrátit i Moskva.

Podle ruských a ukrajinských médií řídil Tkačov boj povstalců z města Krasnodon v Luhanské oblasti. Informaci potvrdil i bývalý „ministr obrany“ doněckých povstalců Igor Strelkov-Girkin. Tkačov získal zásluhy v čečenských válkách, které vedla Moskva proti severokavkazským vzbouřencům, demobilizován byl v roce 2010. V letech 2011-2012 působil jako hlavní vojenský poradce režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

V rozhovoru s investigativním časopisem The Insider generálplukovník Tkačov tvrdí, že po návratu ze Sýrie se stal hlavním inspektorem centrálního vojenského okruhu ruské armády. Od roku 2012 se údajně z Ruska nevzdálil a na Ukrajině v roce 2014 nebyl.

Čtěte také: Radioaktivita? Rusko prý za nic nemůže, na vině má být pád družice

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články