„Je tu pseudonáboženství genderu a barvy kůže.“ Arcibiskup varuje před progresivisty
ROZPOR V CÍRKVI
Církev by měla k současným kritickým teoriím přistupovat ne jako k politickým či sociálním hnutím, ale jako k pseudonaboženství, které církvi konkuruje, uvedl nejvyšší katolický představitel ve Spojených státech José H. Goméz. Teorie o rase a sociální spravedlnosti podrobil tvrdé kritice. Podle něj vytlačují z americké společnosti roli církve. Uvedl to na páteční konferenci v Madridu, informuje například Washington Examiner.
„Ať tato hnutí nazveme jakkoliv, ať už za sociální spravedlnost, woke, politikou identit, intersekcionalitou čí nástupnickou ideologií, tvrdí, že nabízí to, co náboženství,“ uvedl devětašedesátiletý arcibiskup v projevu. Podle něj pandemie urychlila vytlačování církve z veřejného prostoru a vliv progresivních ideologií zesílil.
Progresivisté podle něj využívají současný rozpad židovsko-křesťanského pohledu na svět a vzestup sekularismu k tomu, aby zaplnili společenské funkce, které dříve plnila ve společnosti církev. Dávají lidem pocit smyslu a místo ve společnosti. Ale vedou podle něj k nepřátelství a rozkolům. V dopise dokonce označil kritické teorie za návrat k předkřesťanským kmenovým uskupením.
Varuje, že tyto teorie vychází z marxistických kořenů a jsou silně ateistické. Dokonce je připodobnil k katolickým herezím. Podle biskupa věří, že mohou vybudovat ráj na Zemi, ale to označil za utopické. A varoval, že ignorují duchovní aspekt člověka. „Redukují význam člověka na čistě fyzické znaky - na barvu kůže, na gender, na náš etnický původ či na naši pozici ve společnosti,“ uvádí v projevu arcibiskup.
Podle Goméze musí církev více prosazovat Ježíšovy myšlenky a nezavírat zrak před sociální nespravedlností. Ale varuje, že současné ideologie sociální spravedlnosti, které vedou k ponižování a vyhazování z práce, ničení životů a reputace, nejsou řešením. Církev se tak vůči těmto hnutím musí ostře vymezit a pochopit je jako náboženskou konkurenci.
José H. Goméz je předsedou americké konference biskupů. V minulosti losangelský arcibiskup napsal dopis varující před některými názory progresivní části demokratické strany. Její názory na potraty či gender nazval „morálními zly“. Vatikán však tehdy vydání prohlášení zablokoval. Arcibiskup ho později vydal pod svoji osobní záštitou a ne jako stanovisko celé biskupské konference. Psali jsme o tom zde. Biden názory arcibiskupa, už tehdy kritizoval. V minulých týdnech se Biden setkal s papežem Františkem a uvedl, že ho papež označil za „dobrého katolíka“.