Symbolické. Zeman dal přednost sjezdu KSČM před mší za kardinála Berana

Návrat do vlasti

Symbolické. Zeman dal přednost sjezdu KSČM před mší za kardinála BeranaNOVÉ
Prezident Miloš Zeman Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

2
Domov
Sdílet:

Do Prahy budou dnes letecky z Vatikánu dopraveny ostatky kardinála Josefa Berana. V sobotu je procesí dopraví ze Strahova na Hradčanské náměstí. V katedrále sv. Víta bude pražský arcibiskup Dominik Duka sloužit mši. Prezident Miloš Zeman ve stejný den vystoupí jako první polistopadový prezident na sjezdu KSČM. Někteří politici se nad Zemanovým výběrem mezi dvěma událostmi pozastavují.

Zemanovo vystoupení na sjezdu komunistů v době mše za kardinála Berana okomentoval například někdejší kandidát na Hrad Pavel Fischer. „Beran byl obětí dvou totalit, nacistické i komunistické. Za živa se nesměl vrátit domů. Do jaké země se kardinál Beran vrací dnes? Do země s premiérem v demisi Andrejem Babišem, který údajně spolupracoval se Státní bezpečnostní. Do země s prezidentem Milošem Zemanem, který se v ten samý den, kdy kardinála vítáme, vydává na sjezd komunistů,“ uvedl Fischer. „Tedy těch, kteří nepřestali věřit v to, co vyhnalo kardinála Berana. Měli by se mu možná napřed omluvit,“ dodal Fischer.

„Kardinála Berana přivítá růží Karla Šlechtová, která chtěla znárodnit katedrálu. A prezident nepůjde v sobotu na mši do svatého Víta, nýbrž bude řečnit na sjezdu komunistů, kteří tak perzekuovali kardinála Berana. Naposledy z prezidentů to byl Husák kdo byl na sjezdu KSČ. Symbolické, že?“ komentoval Jurečka na Twitteru.

Zemanův mluvčí v reakci na dotaz deníku Echo24 naznačil, že se tomuto tématu bude věnovat v sobotu i sám prezident. „Některým politikům doporučuji, aby velmi pozorně poslouchali projev pana prezidenta na sjezdu KSČM,“ uvedl pro Echo24 hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

K Zemanově neúčasti na mši se vyjádřil i biskup Václav Malý, bývalý disident a mluvčí Charty 77, v rozvoru pro Aktuálně.cz. „Je to takový paradox, který naprosto jasně ukazuje, že mnoho lidí na minulost zapomíná, idealizují si ji a pak tento stav připustí. Znovu se vracíme k občanské neuvědomělosti, neinformovanosti nebo pasivitě,“ odpověděl Malý na dotaz Aktuálně.cz, o čem vypovídá, že se sjezd KSČM koná v době, kdy se do ČR vrací Beranovy ostatky a prezident se bohoslužby neúčastní.

Server se Malého zeptal i na to, zda je návrat kardinálových ostatků událostí, jíž by se měl prezident účastnit. „Nevidím to jako podstatné. To záleží na něm. Nevyčítal bych mu, kdyby se neúčastnil. Jeho účast by byla nezávaznou hrou s katolíky,“ řekl biskup Malý.

Šlechtová navrhovala zestátnit budovy na Pražském hradě

Armádní speciál v Beranovými ostatky přivítá předseda Senátu Milan Štěch a ministryně obrany Karla Šlechtová. Šlechtová v době, kdy byla ministryní pro místní rozvoj v Sobotkově vládě, chtěla zestátnit všechny budovy na Pražském hradě. Několik objektů však patří také církvi, která se proti návrhu ohradila. Mezi zabavené církevní budovy by tak patřila i katedrála sv. Víta, kde budou ostatky kardinála Berana vystaveny po tři dny k veřejné úctě.

Dříve svůj postup vysvětlovala bezpečnostními opatřeními. „Je to zejména z důvodů historických, ale také praktických. Není možné dostatečně zajistit ochranu této unikátní národní kulturní památky a zároveň bezpečnost prezidenta republiky v jeho sídle, které se zároveň výslovně upravuje v současně předkládaném prováděcím zákoně, nebudou-li předmětné nemovitosti ve výhradním vlastnictví České republiky,“ uváděla dříve předkládací zpráva.

Stropnický při vyzdvižení Beranových ostatků ve Vatikáně chyběl

Ve čtvrtek byly s příslušnými ceremoniemi vyzdviženy ostatky z podzemní kaple ve vatikánské bazilice sv. Petra. V ní tělo kardinála pronásledovaného československým komunistickým režimem spočívalo od Beranovy smrti v roce 1969. Repatriací se plní poslední vůle zesnulého. Delegaci do Vatikánu měl vést ministr zahraničí Martin Stropnický, svou účast ale zrušil ze zdravotních důvodů a nahradí ho ministr kultury Ilja Šmíd.

S kardinálem se ve čtvrtek loučili seminaristé z papežské české koleje Nepomucenum, kde Beran během svého nuceného exilu pobýval. Posledního rozloučení se v Římě zúčastnila i česká delegace složená ze zástupců katolické církve i státu, která ostatky na cestě do vlasti doprovodí. Vede ji ministr kultury Ilja Šmíd (za ANO), jehož dnes čeká schůzka s vatikánským státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem a sekretářem pro styky Richardem Gallagherem.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Po modlitbách na rozloučenou ostatky opustí Řím na palubě českého vojenského letadla, které má v podvečer na letišti v pražských Kbelích očekávat předseda Senátu Milan Štěch. Po přistání vládního speciálu 20. dubna v Praze přesně v 18.00 by se měly na výzvu českých biskupů rozeznít v celé zemi zvony.

Po několika zastávkách budou ostatky dnes večer umístěny ve Strahovské bazilice. V sobotu je procesí dopraví ze Strahova na Hradčanské náměstí. V katedrále sv. Víta bude pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka sloužit mši, během níž bude vystavena lebka mučedníka sv. Vojtěcha. Poté bude rakev s Beranovými ostatky po tři dny vystavena a po večerní bohoslužbě v pondělí 23. dubna bude uložena v katedrále, nikoli však pod zem, ale do nově zřízeného sarkofágu v kapli sv. Anežky.

Čtěte také: Po 50 letech se naplní vůle kardinála Berana, bude pohřben ve svatovítské katedrále

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články