Komunisti pod návalem promítání. V noci se na jejich sídle objeví Milada Horáková
VÝROČÍ VRAŽDY NOVÁKOVÉ
Na fasádu sídla komunistické strany v pražské ulici Politických vězňů se bude několik hodin promítat portrét Milady Horákové. Organizátoři akce tím chtějí připomenout, že za smrtí Horákové byl vykonstruovaný proces. Promítání bude načasované tak, aby odpovídalo událostem z roku 1950, právnička byla oběšena na dvoře pankrácké věznice 27. června v 5:35.
„Projekce bude probíhat přibližně od půlnoci a bude časově přizpůsobena faktu, že kolem půl šesté ráno byl rozsudek smrti vykonán. Chceme touto pokojnou pietní akcí připomenout, čeho se dopouštěli komunisté během minulého režimu a zároveň tak osvěžit paměť našeho národa, abychom na tyto skutečnosti nezapomínali," nechal se slyšet autor akce Jaroslav Kysilko, který ji zároveň financuje. Jeho prohlášení má Echo24 k dispozici.
Kysilko v prohlášení, které má deník Echo24 k dispozici upozorňuje, že s akcí není spojena žádná politická strana „Napadlo mě to při čtení jednoho z mnoha článků o Miladě Horákové a během několika minut jsem měl ve zprávách reakce lidí, kteří to byli ochotní a schopní technicky vymyslet a realizovat. Doposud jsme se neznali, ale z celého srdce si přejeme, aby komunisté již neměli faktický podíl na moci v této zemi a jejich zástupci neměli po příštích volbách poprvé od sametové revoluce žádné místo v Poslanecké sněmovně," doplnil Kysilko.
Podle spoluorganizátora Robina Suchánka je podstatné některé věci pojmenovávat pravými jmény. „Lidé hodně rychle zapomínají, a proto pokládám za důležité, abychom si nejen tento zločin, který komunisté spáchali, připomínali,“ řekl.
Komunisté se už oproti připomínkovým akcím jednoznačně vymezili. Pražský výbor strany ji v prohlášení označil za útok „antikomunistických fanatiků“. „Komunistická strana Československa se omluvila na svém mimořádném prosincovém sjezdu. Milada Horáková byla rehabilitovaná již před rokem 1989, kdy 3. července 1968 Nejvyšší soud rozsudek zrušil. Sama KSČM vznikla až 31. března 1990. K souhlasu s filmovou projekci na stěny své budovy UV nebyla nikým oslovena,“ dodal pro Echo24 mluvčí KSČM Martin Kalous.
Nejde o první promítání podobizny Milady Horákové ve spojení s komunisty. Nedávno skupina lidí portrét promítala zespodu na řečnický pult ve sněmovně, když komunističtí hovořili na brífinku. Jak psal deník Echo24, šlo o lidi, které do budovy vpustil šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.
Osobnost Milady Horákové
Milada Horáková byla česká právnička, politička, po druhé světové válce poslankyně Ústavodárného shromáždění za národní socialisty.
Byla jedinou českou ženou popravenou při politických procesech v padesátých letech. Soud s ní začal 31. května 1950 a byl výjimečný rozsahem, výší trestu, ale i tím, že využíval scénář uplatňovaný ve třicátých letech v Sovětském svazu. Horákovou za vykonstruované spiknutí a velezradu popravili navzdory přímluvám mnoha osobností z celého světa. Kvůli své neústupnosti během soudního jednání se právnička stala symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany.