Babiš obvinil Bradáčovou z organizovaného komplotu
komentář
Policie navrhuje obžalovat Andreje Babiše, jeho ženu Moniku, dceru, švagra a dva manažery z Čapího hnízda z dotačního podvodu velkého rozsahu. Hrozí jim až deset let vězení. Případ má na stole dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch, který musí rozhodnout, jestli a kdy Babiše a spol. pošle před soud. V reakci na to se obviněný předseda vlády České republiky uchýlil k brutálnímu útoku na nezávislost orgánů činných v trestním řízení. „Nechápu, jak je možné, že v rámci živé kauzy mají novináři dřív informace než lidi, kterých se to týká. Je to zpolitizované a od samého začátku to beru jako organizovaný komplot,“ uvedl předseda vlády. „Je to spis, který se vysílá on-line,“ tvrdí Babiš.
Není to jen útok na policii, která ho navrhuje poslat k soudu. Je to i přímý útok na žalobce Šarocha, který celou dobu případ dozoruje a policii kontroluje. A také na vrchní pražskou žalobkyni Lenku Bradáčovou, která nad Šarochovým případem dvakrát prováděla dohled. Nikdy neměla žádné pochyby. Při prvním dohledu v létě 2017, který prováděla na žádost Babiše a dalších obviněných, naopak upozornila na jejich obstrukce a Šarocha vyzvala, aby jim efektivně čelil. Při druhém, který udělala z vlastní iniciativy loni, opět neměla k postupu žádné výhrady. Pouze Šarocha kritizovala za pasivitu a malou efektivitu a vyzvala ho k rychlému dotažení případu, který se táhne už tři roky.
Andrej Babiš jako obviněný zná trestní spis. Fakticky tedy říká, že policie, Šaroch i Bradáčová na něj organizují komplot. Situaci nelze číst jinak: předseda vlády České republiky obviňuje orgány činné v trestním řízení, že proti němu organizují komplot. Bradáčová má z těchto tří hráčů nejvyšší postavení, takže fakticky Babiš říká, že je hlavou komplotu. To je drsné.
A ještě drsnější věci se dají čekat. Andrej Babiš hraje o osobní svobodu svou a své rodiny. Teď je poslední chvíle, kdy má ze své mocenské pozice možnost do případu zasáhnout. Až dorazí k soudu, ztratí na to jakýkoliv vliv. Pro něj je to teď, nebo už nikdy.
Když bereme vážně jeho slova, dá se čekat brutální útok na státní zastupitelství. Na Jaroslava Šarocha a Lenku Bradáčovou nemá žádnou přímou páku. Může je zastrašovat. Jako to dělal s bývalým šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michalem Murínem. Ten podlehl. Teď se ukáže, jak brutální tlak ustojí Šaroch a Bradáčová.
Jediná páka na soustavu státního zastupitelství je nepřímá. Andrej Babiš se může pokusit odvolat nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten se mohl do případu vložit ve prospěch Babiše. Podle zákona mohl udělat dohled nad dohledem Lenky Bradáčové. A říct, že všechno je špatně. Neudělal to. Dá se čekat, že Andrej Babiš se bude snažit na jeho místo dosadit někoho, kdo půjde víc vstříc jeho zájmům a obžalobu (zločinný komplot) zastaví. V Babišově vidění světa by to byl státotvorný čin.
Při dnešní konstelaci ale nemůže ani na Pavla Zemana. Nejvyššího státního zástupce může okamžitě odvolat vláda. Návrh na odvolání jí ale musí předložit ministr spravedlnosti. Jan Kněžínek to ale neudělal a podle dostupných informací se k tomu ani nechystá. Proto Babiš nejdřív vymění Kněžínka. Už se spekuluje o jménech nového ministra spravedlnosti a nejvyššího státního zástupce. Zametačích Babišova trestního stíhání. Šéfkou resortu spravedlnosti se má stát Marie Benešová, která Bradáčovou osobně nesnáší.
I když takového čističe ochotného odstranit Zemana najde, musí ho schválit vláda. V ní má Babišovo ANO většinu, takže může sociální demokraty přehlasovat. Pak přijde rozhodující chvíle pro sociální demokraty, jestli se stanou Babišovými spoluzametači, nebo ohlásí odchod z koalice. Podle dostupných informací Jan Hamáček prohlašuje, že obžalovaný premiér koalici nerozloží. Odvolání Pavla Zemana je ale údajně i pro kachní žaludky podvolené sociální demokracie nepřekročitelná červená linie.