Vnitřní chod Vatikánu bude poprvé řídit žena, jeptiška Petriniová
CHOD VATIKÁNU
Vnitřní chod Vatikánu bude poprvé v jeho historii řídit žena. Papež František jmenoval italskou řeholnici Raffaellu Petriniovou do čela vatikánského governatorátu, který zajišťuje správní služby, fungování policie či provoz vatikánských muzeí a pošty. Petriniová se tak stane nejvýše postavenou ženou v církevním státě, uvedla dnes agentura AFP.
Jeptiška Petriniová bude působit ve funkci generální tajemnice, kterou obvykle zastávali biskupové. Generální tajemník spolu s prezidentem řídí governatorát, který dohlíží na každodenní chod církevního státu, a představuje tak v jisté smyslu jeho výkonnou moc. Vatikán je absolutním státem, kde má veškerou moc papež. Hlava katolické církve však obvykle svěřuje část svých pravomocí dalším institucím či osobám.
Jmenováním Petriniové do prestižní a vlivné funkce papež František pokračuje ve své snaze posílit postavení žen uvnitř katolické církve, uvedla agentura AFP. Letos papež jmenoval do vatikánských a církevních institucí vícero žen. V srpnu se stala dočasnou tajemnicí rozvojového oddělení Vatikánu italská řeholnice Alessandra Smerilliová. V únoru získala vlivný post podtajemnice biskupské synody francouzská řeholnice Nathalie Becquartová a italská soudkyně Catia Summariaová se stala první žalobkyní vatikánského odvolacího soudu. V těchto funkcích dříve působili výlučně muži.
Na začátku pontifikátu papeže Františka byly poměrně silné debaty o postavení žen v církvi. Debatovalo se hlavně o tom, zda ženy připustit k jáhenskému svěcení. V lednu letošního roku papež schválil změnu kanonického práva, která ženám oficiálně povoluje sloužit u oltáře jako ministrantky. Část církve ale od Františka očekávala hlubší změny a kritizovala papeže, že není v této otázce dostatečně odvážný.