Stříhání vlasů, kolektivní tresty. V ústavu se porušovala práva dětí

Stříhání vlasů, kolektivní tresty. V ústavu se porušovala práva dětíNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ve výchovném ústavu v Chrastavě na Liberecku zjistila kontrola porušování práv dětí a neadekvátní systém jejich hodnocení. Ředitelka Markéta Sochorová v úterý rezignovala. Ústav před konkurzem na nového ředitele povede speciální pedagožka a psychoterapeutka Soňa Cpinová, bývalá ředitelka Diagnostického ústavu pro mládež a Střediska výchovné péče v Brně, oznámil náměstek ministryně školství pro vzdělávání Václav Pícl.

Pícl společně s odborníkem z praxe, ředitelem ústavu Klíčov Patrikem Matoušů, situaci v Chrastavě v polovině května prověřoval. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) ho tím pověřila v reakci na dubnové zjištění veřejného ochránce práv o nepřípustném jednání.

V ústavu byl zaveden velmi složitý systém hodnocení, v němž výrazně převažovalo nebezpečí získání záporných bodů. Pobyty dětí mimo ústav i možnost přidání při jídle byly vázány na hodnocení. Byl omezen kontakt s rodinou. Při negativním hodnocení byly dětem stříhány vlasy bez ohledu na jejich představu. Používaly se kolektivní tresty.

Bývalá ředitelka Sochorová odmítla, že by výrazně chybovala. „Myslím, že kluci potřebují hranice, potřebují pravidla a potřebují je důsledně dodržovat. Máme kategorii chlapců, kteří pravidla z rodiny neznají, žádná jim nebyla nastavena. Tím, že jsme důslední, tak si myslím, že s nimi máme dobré výsledky,“ řekla Sochorová, která v ústavu pracovala 17 let, z toho šest let jako ředitelka. Výtky považuje za vytržené z kontextu. Podle ní je systém hodnocení vyvážený a umožňuje chlapcům vylepšit si i záporné hodnocení. „Když chtějí, mají vůli, tak mohou hned s námi nastartovat na tu lepší dráhu,“ uvedla. Hodnocení si mohou vylepšit třeba tím, že se podílejí na vytváření mozaiky, která je v ústavu.

Za problémové nepovažuje hodnocení šestnáctiletý Michal, který je v ústavu dva roky kvůli krádežím, užívání drog a záškoláctví. „Režim je takový, jaký by měl být. Když jsem dostal trest, tak oprávněně,“ uvedl. Situaci považuje za zbytečně vyhrocenou. „Jsou to nesmysly, co se říkají,“ řekl.

V ústavu chyběl psycholog

Také Česká školní inspekce ale dospěla k závěru, že byl ve výchovném ústavu v Chrastavě porušen zákon. Kritizovala rovněž absenci psychologa a etopeda, tedy odborníka na práci s dětmi s poruchami chování, v tomto zařízení. „Výchovná činnost je spíše nahodilá a zaměřená především na řešení čím dál většího počtu výchovných problémů,“ uvedl ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

Na základě soudního rozhodnutí je v tomto ústavu nyní umístěno 36 chlapců od 12 do 18 let. Jde o děti s vážnými poruchami chování, jako je záškoláctví, závislosti nebo trestná činnost. Jde o děti ze sociálně problémových rodin.

Ředitel ústavu Klíčov považuje používané metody za demotivující. „Pracuji v této oblasti 22 let. Každé dítě přichází s jiným problémem. Je potřeba, aby se ve výchově přistupovalo individuálně,“ řekl. Považuje to za individuální selhání. „Nemyslím si, že by to byla strukturální záležitost, která by měla poskytnout obraz o všech těchto zařízeních,“ dodal.

Dočasná ředitelka Cpinová by měla především napravit vztahy, aby se zklidnila situace a zlepšila atmosféra v ústavu. Očekává se, že změní používaný systém směrem k individuálnímu přístupu k dětem. „Je to člověk, který 35 let pracuje v těchto zařízeních, pracuje s ohroženými dětmi. Osmnáct let byla ředitelkou ústavu v Brně. Je známa tím, že je pro ni v prvním řadě zájem dítěte,“ řekl o ní Pícl. Bývalá ředitelka po rezignaci zůstává zaměstnankyní ústavu. „Bude záležet na ní, zda tam bude chtít nadále pracovat,“ doplnil náměstek.

Čtěte také: České školství je prý lepší. Poláci zapisují děti do českých škol

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články