Soud osvobodil anarchisty obžalované z přípravy teroristického útoku

Osvobození anarchistů

Soud osvobodil anarchisty obžalované z přípravy teroristického útokuAKTUALIZOVÁNO
Soud osvobodil anarchisty obžalované z přípravy útoku na vlak Foto:

FOTO: Reprofoto ČT

1
Domov
Sdílet:

Pět anarchistů zatím nebude potrestáno v souvislosti s kauzou přípravy teroristického útoku na vlak. Pražský městský soud je dnes zprostil obžaloby podle paragrafu, který říká, že skutek popsaný v obžalobě nebyl trestným činem. Soud vyslovil pochybnosti nad postupem policie, která do vyšetřování nasadila tajné agenty.

Při procesu nastala důkazní nouze, při níž se nepodařilo vyvrátit obhajobu obžalovaných, která byla založena na tom, že případ vyprovokovala policie. Rozsudek není pravomocný.

Státní zástupce Vladimír Pazourek se na místě odvolal. Případ tak poputuje k vrchnímu soudu. Všichni obžalovaní se naopak práva na odvolání vzdali. Policie podle Pazourka postupovala podle zákona. „Nenašel jsem tam problém. Můj náhled na postup policejního orgánu je to, že postupoval zákonně,“ dodal.

Kauzu zaměřenou na rozbití sítě levicových extremistů před třemi roky rozkrýval protimafiánský útvar, který tehdy vedl Robert Šlachta. Soud dnes vyslovil pochybnosti nad postupem policie, která nedodala do spisu ani zmínku o několikaměsíčním období, kdy obžalované sledovala. Soud se tak nedozvěděl nic o tom, co tehdy dělali.

Obžaloba za hlavního organizátora útoku označila Petra Sovu, který vytvořil skupinu, kde působili další obvinění Martin Ignačák a Alexandra Ščambová. Podle spisu plánovali provést útok na nákladní vlak převážející vojenský materiál za použití zápalných lahví. Hrozilo jim 12 až 20 let vězení nebo výjimečný trest nad touto hranicí.

Podle obžaloby zakopali dvě zápalné směsi složené z benzinu, polystyrenu a rostlinného oleje v dubnu 2015 poblíž chuchelského železničního mostu, kde se měl útok odehrát. Předtím také podle spisu otestovali, jestli výbušná směs bude fungovat.

Obžaloba o nich tvrdila, že chtěli narušit základní politickou, hospodářskou a sociální strukturu země, když plánovali provést útok na nákladní vlak převážející vojenský materiál za použití zápalných lahví. V obžalobě se píše, že chtěli zastrašit obyvatelstvo a jejich cílem bylo ohrozit lidské životy.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na svém Twitteru napsal: „Pokud se prokáže, že šlo jen o policejní provokaci, budu požadovat důkladné vyšetření kauzy a potrestání viníků.“ Také napsal, že „policie demokratického státu nemůže svévolně ničit životy lidí, ať je jejich politické smýšlení jakékoli.“

Předsedkyně trestního senátu Hana Hrnčířová při zdůvodnění rozsudku uvedla, že existují pochybnosti nad postupem a transparentností policie před zahájením vyšetřování a v době, než bylo zákonem povoleno, aby se do případu zapojili tajní agenti. Vysvětlila, že ve spise není zmínka o několik měsíců dlouhém období, při kterém byli někteří z obžalovaných sledováni a chybějí také poznatky o tom, co tehdy dělali. Pak agenti dostávají povolení, že mohou na případu pracovat a hned o několik dní později je první zkouška zápalných lahví.

Soudkyně zdůraznila, že za této situace není možné, aby soud rozhodl, že má za prokázané, že se skutek stal tak, jak ho popisuje obžaloba. Tajní agenti vystupovali jako utajení svědci a jejich výpovědi podle soudu nebyly podloženy dalšími důkazy. „Není-li možné pro stav důkazní nouze vyvrátit obhajobu obžalovaného, je potřeba zprostit obžaloby,“ vysvětlila Hrnčířová. Zdůraznila, že soud neříká, že je kauza výsledkem policejní provokace. Nebyla však vyvrácena obhajoba, která na tomto tvrzení byla postavena.

Další dvě ženy stanuly před soudem kvůli tomu, že plánování útoku nepřekazily. O jedné z nich obžaloba také tvrdila, že společně se Sovou a Ignačákem vyrobili zápalné lahve, které měly sloužit k ochraně squatu Cibulka, kdyby proti němu zasahovala policie.

Případ souvisí s policejní razií proti extremistům z dubna 2014. Soudní jednání s obžalovanými začalo loni v srpnu.

Čtěte také: Íránec nezískal azyl v Německu. Vyšplhal na most a zastavil vlaky i lodě

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články