Babišovy ústavní návrhy trochu směřují k Severní Koreji, varuje Gazdík

sněm hnutí ANO

Babišovy ústavní návrhy trochu směřují k Severní Koreji, varuje GazdíkAKTUALIZOVÁNO
Předseda STAN Petr Gazdík Foto:

Reprofoto: ČT24

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) se nelíbí návrh předsedy hnutí ANO Andreje Babiše na snížení počtu zákonodárců. Ten by namísto současných 281 členů parlamentu viděl v budoucnu raději 101. Prezentovaný návrh by potlačil demokratické procesy v Česku a posílil autoritářské prvky, prohlásil Sobotka v Otázkách Václava Moravce. Podle šéfa STAN Petra Gazdíka tím dokonce trochu směřujeme k Severní Koreji.

„Pokud by se dramaticky zmenšil počet poslanců, tak ta menší skupina se bude dát mnohem snáze manipulovat,“ domnívá se premiér Sobotka. „Bude tam také mnohem slabší opozice,“ dodal. S prezentovaným návrhem se podle předsedy vlády pojí výrazná rizika pro celou společnost.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

S návrhem na snížení počtu zákonodárců, který prezentoval Babiš na víkendovém sjezdu svého hnutí nesouhlasí ani předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. „Je to typický návrh hnutí ANO. Je to typický populismus, který trochu směřuje k Severní Koreji,“ prohlásil Gazdík v České televizi.

V hnutí ANO po víkendovém sjezdu posílí rovněž autokratické prvky, domnívá se Sobotka. Této skutečnosti podle něj nasvědčuje i odhlasování větších pravomocí pro předsedu, kterým byl v sobotu opětovně zvolen Andrej Babiš. „Podle mého názoru, hnutí ANO se posouvá spíše k hnutí, které je vystaveno vysloveně na vůdcovském principu.“

Pravomoc zasahovat do všech kandidátek by nechtěl ani předseda komunistů Vojtěch Filip. „KSČM je demokratická strana, kde rozhodují kolektivní orgány,“ tvrdí Filip. 

Podle šéfa opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska se o hnutí ANO dá jen těžko mluvit jako o demokratické straně, pokud je rozhodování bez jakýchkoliv brzd a pojistek svěřeno jedinému vůdci. Hnutí ANO je podle předsedy ODS Petra Fialy od počátku koncipováno jako projekt jednoho muže, Andreje Babiše. „Nyní se pouze rozhodlo, že změnou stanov tento vůdcovský způsob řízení formálně posílí,“ domnívá se Fiala, který podobné změny ve své straně rovněž odmítá.

Babiš kritiku odmítá

Proti výroku premiéra Sobotky se však ohradil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Možnost předsedy samostatně zasahovat do kandidátek je podle něj potřebná, protože předseda nese zodpovědnost. „Myslím, že je to směšné. My jsme stále označováni za hnutí jednoho muže, že já jsem diktátor a všechno diktuju. Ať mi někdo řekne, co jsme udělali nedemokratického jako hnutí,“ řekl Babiš.

„To, že my máme nějakou kompetenci jako předsednictvo a já jako předseda, to jsme měli už minule. Nikdy jsem ji nevyužil, nikdy jsem neškrtal nikoho,“ řekl Babiš. Babiš také podotkl, že nezasahování do kandidátek byla v minulosti možná chyba, hnutí špatně vybralo některé kandidáty do Sněmovny nebo v jiných volbách. „Když teda mám mít tu zodpovědnost, tak můžu mít i tu kompetenci,“ řekl.

Spory o daně

Sobotkovi se nelíbí ani další změny, které plánuje hnutí ANO do budoucna. Předseda vlády kritizoval zejména Babišem prezentovaný návrh na snížení daní osobám, které vydělávají méně než 113 000 korun měsíčně. Premiér poukázal na to, že hnutí ANO prozatím nevysvětlilo, kde by na tyto daňové změny vybralo dostatek peněz.

Premiér si naopak i nadále stojí za plánem sociální demokracie na progresivní zdanění. Jediné, o čem je ochotný ještě debatovat, je celková výše příjmů, za níž by byla aktivována výrazná daňová progrese. V současné době plánuje sociální demokracie daň 32 procent u příjmů přesahujících 50 000 korun. Tato hranice by se však mohla podle Sobotky posunout i na 60, 70 či 80 tisíc. Vše bude údajně záviset na názorech ostatních členů ČSSD.

Změny na MPO

Sobotka se v debatě vrátil i k nedávným změnám na ministerstvu průmyslu a obchodu. Z tohoto rezortu odvolal minulý týden Jana Mládka (ČSSD). Sobotka Mládkovi vyčítal postup v otázce cen mobilních dat v Česku. Společně s ministrem skončí i jeho politický náměstek Lubomír Bokštefl, uvedl Sobotka v pořadu.

Bokštěfl je náměstkem na ministerstvu průmyslu od 10. února. Do té doby zastával funkci poradce ministra pro elektronické komunikace. Sobotkovi se nelíbilo, jak náměstek vystupoval na veřejnosti. Bokštefl v debatě se čtenáři serveru Aktuálně.cz řekl, že pokud lidé chtějí stejně výhodné mobilní tarify jako v Polsku, mají jet do Polska. „Počítám s tím, že pan Bokštefl nebude pokračovat v pozici politického náměstka,“ uvedl Sobotka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články