Kriminálka z Plzně u diváků propadá. ČT si ji pochvaluje
Jaká je televizní kriminálka?
Pouhých 27 procent, které si vysloužila na stránkách Česko-Slovenské filmové databáze nová kriminálka, musí být pro tvůrce jednoznačným zklamáním. Přitom seriál Místo zločinu Plzeň začal napínavě, když při brutální vraždě přitažlivé ženy stříkala krev všemi směry. Česká televize je nicméně se seriálem spokojená a nevylučuje pokračování.
Diváci nejčastěji prvním dílům nové krimisérie vyčítají, že postrádají spád a napětí. Spokojeni nejsou ani s prací policistů, která jim připadá nedůvěryhodná a někdy podle nich nemá logiku. V diskusi na internetových stránkách České televize se ale našli i tací, kteří seriál označili jako jednoduše „oddechovou detektivku“ a líbí se jim.
O propadu u fanoušků televizních kriminálek svědčí výsledky na webu Česko-Slovenské filmové databáze. Seriál si vysloužil pouhých 27 procent, přičemž jej zatím hodnotilo kolem pěti set lidí. Na serveru SerialZone si vede o něco lépe. Dostal necelých 50 procent, ale hlasovalo zatím jen několik desítek uživatelů.
Nová kriminálka České televize zpočátku slibovala zajímavou podívanou už podle upoutávek. Seriál zaujal nejen postavou režiséra Jana Hřebejka, který má za sebou například Pelíšky nebo Musíme si pomáhat. Série navíc není spojena s hlavním městem jako mnoho dalších, ale odehrává se tentokrát v Plzni.
Kriminálka nemá nic společného s realitou, říká kritik
Právě Hřebejkova režie je jednou z věcí, nad kterými se podivuje kulturní recenzent Lukáš Novosad. „Seriál je zajímavý tím, že oddaluje póly toho, co je s to tvořit Jan Hřebejk,“ řekl pro deník ECHO24.cz. Upozornil také na to, že se děj sice přesunul z Prahy, ale stejně se v české metropoli natáčela řada scén. Jako příklad uvedl krčskou nemocnici.
Kriminálka se jinak podle Novosada nijak nevymyká těm ostatním z produkce České televize, protože stejně jako další seriály „konstruuje bizarní svět“. „Nemá nic společného s realitou, ale není ani dost a promyšleně přehnaná,“ vysvětlil.
Na rozdíl od jiných se ale Místo zločinu Plzeň nepodřizuje současnému trendu, který udávají severské detektivky. „Víc sedí na americkou nebo německou produkci,“ řekl Novosad. Také podle Hřebejka nemá seriál podléhat této vlně. „Vzorem nám byly klasické kriminálky sedmdesátých let – Profesionálové nebo Místo činu (Tatort),“ uvedl na stránkách ČT.
Druhá řada kriminálky z Plzně? ČT to zvažuje
Hodnocení kriminálky z Plzně odkládá Česká televize až na dobu, kdy bude odvysíláno všech šest dílů. „Kvalitativní průzkumy vyhodnocujeme vždy až po skončení celé série,“ řekla mluvčí Alžběta Plívová pro deník ECHO24.cz. Dosavadní ohlasy diváků nechtěla komentovat.
Sledovanost si ale ČT prozatím pochvaluje. Na každý z prvních dílů se dívalo průměrně 1 milion 406 tisíc lidí, což jsou podle Plívové podobná čísla jako u ostatních krimisérií. „Sledovanost seriálu je na srovnatelné úrovni jako u Případu pro exorcistu či Případů 1. oddělení, o něco vyšší než dosahoval Labyrint a Vraždy v kruhu,“ uvedla mluvčí.
Plívová také nevyloučila, že se časem objeví na obrazovkách druhá řada Místa zločinu Plzeň, „O dalším pokračování seriálu diskutujeme,“ prozradila. V první řadě si zahráli například Lukáš Vaculík, Jan Zadražil, Martin Stránský, Vladimír Kratina, Berenika Kohoutová nebo Vladimír Polívka.