Nadužívání zajišťovacích příkazů? Likvidujete podnikatele, zní z opozice

Vláda dostane analýzu v září

Nadužívání zajišťovacích příkazů? Likvidujete podnikatele, zní z opoziceNOVÉ 2
Domov
Sdílet:

Vláda v září dostane další, podrobnější analýzu toho, jak Finanční správa využívá zajišťovacích příkazů. Vypracována by měla být do konce srpna a měla by obsahovat podrobnější statistiky z letošního roku. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministerstvo financí v pondělí vládě představilo analýzu, podle níž Finanční správa zajišťovací příkazy neaplikuje plošně a neužívá je nadměrně. Podle opozice se ale jedná o prostředek k likvidaci podnikatelů.

„Čekám, že se vláda k tématu vrátí v září, kdy by měla Finanční správa dodat více statistik k roku 2017. O zhruba 80 žalobách ještě rozhodnuto nebylo, bude tedy třeba počkat. Pro mne bude důležité, jak to bude vypadat v roce 2017,“ uvedl Sobotka.

Zajišťovací příkaz je jedním z institutů Finanční správy proti neplatičům daní. Úředníci mohou předpokládanou daň vybrat dopředu, a zadržet tak peníze nebo majetek, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu. Správce daně však musí mít podle daňového řádu vážné a důvodné pochybnosti o tom, že by daňová povinnost bez použití zajištění byla po vyměření uhrazena.

Na jednání vlády reagoval poslanec TOP 09 Martin Plíšek, podle kterého nadužívání zajišťovacích příkazů povede k likvidaci podnikatelů. „Ministr financí Ivan Pilný a finanční správa nadále bagatelizuji zneužívání a nadužívání zajišťovacích příkazů k likvidaci podnikatelů. Ministr Pilný slíbil změnu metodiky pro finanční úřady tak, aby příkazy neměly likvidační účinek na firmy, jak opakovaně rozhodl Nejvyšší správní soud. Jestli místo změny přístupu a metodiky ministr financí říká, že je vše v pořádku, pak je to neuvěřitelné pohrdání soudními rozsudky,“ řekl Plíšek v prohlášení.

Finanční správa v uplynulých měsících čelila kritice, že zajišťovací příkazy zneužívá, a likviduje tak i řadu poctivých firem, které se do řetězových obchodů mohly dostat neúmyslně. Po obstavení účtů totiž řada firem není schopna pokračovat v podnikání a někdy se očistí až za několik let. Problémem se v květnu zabývala Poslanecká sněmovna na návrh TOP 09. Sněmovna tehdy vyzvala premiéra Sobotku, aby Finanční správa dodržovala rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a aby zajišťovací příkazy využívala jen v odůvodněných případech.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Letos do dubna podle materiálu Finanční správa vydala 601 příkazů na 873 milionů korun. Loni to bylo 1561 zajišťovacích příkazů na 3,3 miliardy korun, o rok dříve 1605 příkazů na 3,6 miliardy korun. Na jednu firmu může správa vydat více zajišťovacích příkazů. Loni se tak příkazy týkaly 309 firem, o rok dříve 424.

Dokument dále upozorňuje, že od roku 2013 do dubna letošního roku byl vydán zajišťovací příkaz 1502 firmám. Celkem 528 se jich odvolalo k Odvolacímu finančnímu ředitelství, a to zrušilo dva příkazy. To podle zprávy svědčí o dobrém nastavení praxe.

Z 528 firem podalo 135 žalobu ke krajským soudům. Dosud správní soudy prvního stupně nerozhodly v 89 případech. Zároveň definitivně soudy zrušily zajišťovací příkazy celkem šesti firmám, což podle dokumentu představuje 0,47 procenta všech daňových subjektů, kterým byl vydán zajišťovací příkaz od roku 2013.

Čtěte také: Sporné „zajišťováky“ bude vysvětlovat Janeček, Schillerová i Pilný

Zvůle finančních úředníků. Poslanci řešili masovou likvidaci podnikatelů

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články