Muzeum v Osvětimi přišlo s novinkou. Pojízdné muzeum navštíví 14 měst
Výstava na cestách
Více než 72 let po osvobození koncentračního tábora v polské Osvětimi bude uskutečněna první cestovní výstava. Ještě v letošním roce vyjede toto pojízdné muzeum do 14 měst v Evropě a Severní Americe a bude vystavovat artefakty z koncentračního tábora v polské Osvětimi. Cílem organizátorů je zvýšit povědomí u mladé generace o zločinech spáchaných nacisty.
Muzea vystavující artefakty spojené s holokaustem se potýkají s ubývajícím zájmem mladé generace lidí. V problémech jsou například Židovské museum v Berlíně, dům Anny Frankové v Amsterdamu a další místa. S neobvyklým řešením nyní přišlo Muzeum koncentračního tábora Osvětim, které se rozhodlo, že bude své artefakty vystavovat v rámci speciální muzejní „tůry“ po světě. Nabídne tedy lidem ve vybraných městech možnost prohlédnout si historické artefakty, aniž by museli jezdit do Osvětimi.
Kam všude výstava zavítá ještě není známo. Muzeum zatím uvedlo pouze to, že se bude jednat o 7 měst v Evropě a stejný počet v Severní Americe, a že první zastávkou bude španělský Madrid.
Výstava bude obsahovat například automobil využívaný k přepravě zadržených Židů, jejich dopisy, plynové masky nebo také kanystr, který obsahoval Cyklon B, což je smrtící plyn, který nacisté používali v koncentračních táborech ke genocidě Židů. „Je to první projekt takového významu. Přemýšleli jsme o tom dlouhou dobu, ale dosud nám chybělo know-how,“ uvedl ředitel muzea Piotr Cywinski.
Návštěva výstavy bude podle všeho na některých místech zpoplatněná. Organizátoři ovšem popírají, že by na utrpení milionů obětí nacismu chtěli vydělat. Částka by měla být malá a pro studenty by měl být vstup zdarma. „Pokud budou žádat to, co je považováno za běžné vstupné, když jsou na světě stovky tisíc lidí, kteří chtějí výstavu navštívit, tak bych řekl, že je to v pořádku,“ řekl zakladatel Centra Simona Wiesenthala Rabín Marvin Heir.