Bellingcat: Známe konkrétní ruský Buk, který sestřelil MH17
NOVÁ ZPRÁVA O TRAGÉDII
Skupina investigativních žurnalistů Bellingcat v nové zprávě prohlašuje, že vypátrala původ odpalovacího zařízení protiletadlových raket Buk, které bylo použito při předloňském sestřelení malajského civilního letounu na východní Ukrajině. Předkládají dokonce důkazy o konkrétním Buku ruské armády pomocí řady fotografií a videí. Kreml hodnověrnost zprávy zpochybnil s tím, že se opírá o zkreslené údaje. Sestřelení boeingu z letu MH17 nepřežil nikdo z 298 lidí na palubě.
Skupina Bellingcat dospěla v poslední zprávě k závěru, že protiletadlový systém byl skutečně majetkem ruské armády. Autoři zveřejnili příběh odpalovacího zařízení s identifikačním číslem 332, zachyceného na fotografiích v osudový den 17. července 2014 na východě Ukrajiny.
Zbraň podle autorů zprávy pocházela od 53. protiletadlové raketové brigády z Kurska v centrálním Rusku, což lze dokázat fotografiemi obsluhy zveřejněnými na sociálních sítích, množstvím videí na YouTube i sedmi specifickými detaily zbraně, které dohromady umožňují jednoznačnou identifikaci.
„Nevím, nakolik tato informace může být pravděpodobná. Objevuje se množství informací ohledně tragického konce boeingu, ale většina je spekulativních, opírají se o zkreslené údaje,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.
K samému obsahu zprávy Bellingcat se ale mluvčí nevyjádřil, upozornila agentura TASS. „Nemáme podrobné údaje o identifikačních číslech ruských zbraní,“ řekl Peskov a odkázal další dotazy na odborníky z ruského ministerstva obrany.
Vybídl také média, aby si raději všímala oficiálních zpráv ruských expertů, a to tím spíš, že ani Ukrajina, ani Spojené státy podle kremelského mluvčího dosud neodtajnily všechny informace.
Malajský boeing z letu MH17 byl podle přesvědčení Kyjeva i většiny západních expertů sestřelen ruskou protiletadlovou střelou Buk z míst, která ovládali východoukrajinští separatisté podporovaní Moskvou. Rusko i separatisté to popírají a svalují vinu naopak na ukrajinskou armádu. Již před časem Bellingcat zveřejnil informaci, že byl Buk přemístěn na Ukrajinu z rozkazu prezidenta Vladimira Putina.
Bellingcat se specializuje na aktuální témata pomocí volně dostupných zdrojů občanské žurnalistiky, jako jsou stále více využívané sociální sítě. Právě prameny, jako je ruská síť VKontakte, Twitter nebo YouTube, pomáhají skupině ve zjišťování autentických informací i během pátrání po vinících sestřelení malajského letounu.