Země s nejsvobodnějším tiskem financují svá veřejnoprávní média z daní. Ne z poplatků

VEŘEJNOPRÁVNÍ MÉDIA

Země s nejsvobodnějším tiskem financují svá veřejnoprávní média z daní. Ne z poplatků
Země s nejsvobodnějšími médii koncesionářské poplatky zrušily. Foto: Shutterstock
1
Svět
Sdílet:

Mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic vydala dnes svou pravidelnou zprávu. V ní konstatuje, že svoboda médií ve světě je nejnižší za posledních 25 let. Největší svobodě se média těší v Norsku, Nizozemsku a Estonsku, poslední místa žebříčku tradičně obsadila Saúdská Arábie, Írán, Čína, Severní Korea a Eritrea. Česko je mezi nejlepšími na 11. místě.

V souvislosti s nynější českou debatou o zrušení koncesionářských poplatků a jejich nahrazením přímou platbou ze státního rozpočtu je zajímavý pohled na čelo žebříčku států s nejsvobodnějšími médii. Prvních šest států totiž svá veřejnoprávní média nefinancuje z koncesionářských poplatků, ale ze státního rozpočtu. A podílí se na něm tedy všichni daňoví poplatníci. Z toho tedy vyplývá, že svoboda médií není přímo závislá na tom, zda je financuje státní rozpočet, nebo zda si je platí lidé pomocí zvláštních poplatků.

Většina zemí s nejvyšší svobodou tisku klasický koncesionářský poplatek zrušila. Země, které pravidelně vévodí žebříčku svobody tisku Reportérů bez hranic, se v drtivé většině obejdou bez tradičního televizního a rozhlasového poplatku vázaného na vlastnictví přijímače. Místo něj financují veřejnoprávní média přímo ze státního rozpočtu prostřednictvím daní. Tento model převažuje v severní a západní Evropě, odkud pochází absolutní špička žebříčku.

Klasický koncesionářský poplatek vázaný na televizor patří v zemích s nejvyšší svobodou tisku spíše k minulosti. Přechod na daňové financování má podle zastánců snížit administrativní zátěž, odstranit „černé pasažéry“ a zajistit stabilnější příjmy veřejnoprávních médií. Zároveň to omezuje přímé spory s občany o to, zda někdo „má televizi“.

Celý žebříček najdete ZDE.

Podle Reportérů bez hranic je svoboda tisku v Česku zajištěna relativní bezpečností novinářů, nezávislostí veřejnoprávních médií a rozmanitým mediálním trhem. Nadále je však zranitelná vůči politickým cyklům a vysoké koncentraci na trhu. Mezi problematické označili například také politické útoky na média a novináře, které podkopávají důvěru.

České mediální prostředí charakterizují Reportéři bez hranic třemi trendy, mezi které patří velká koncentrace velkých mediálních skupin vlastněných významnými ekonomickými hráči; vzestup nových nezávislých médií; a silná přítomnost respektovaných veřejnoprávních médií.

Mezi země s výrazným poklesem svobody médií patří v letošním žebříčku Spojené státy, které si za vlády prezidenta Donalda Trumpa pohoršily o sedm míst na 64. příčku. Významné zhoršení zaznamenaly také latinskoamerické státy, zejména Ekvádor či Peru.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články