Brusel chtěl zakleknout na pivní „desítky a dvanáctky.“ Pivovarníci pojmenování podle obsahu alkoholu odmítli

PIVO VS. EU

Brusel chtěl zakleknout na pivní „desítky a dvanáctky.“ Pivovarníci pojmenování podle obsahu alkoholu odmítli
Brusel zvažoval ukončit označování piva podle stupňovitosti. Foto: Shutterstock
1
Ekonomika
Viktor Horák
Sdílet:

Brusel zvažoval změnit pravidla označování a danění piva. Podle připravované revize evropské směrnice o spotřebních daních na alkohol by mohly skončit tradiční české „desítky“ a „dvanáctky“, jelikož by se pivo místo stupňovitosti mohlo začít označovat podle obsahu alkoholu. Tyto spekulace o přejmenování zlatavého moku ale nakonec odmítli zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven i Evropské komise.

Diskuse se vede v rámci připravované evropské směrnice o spotřebních daních na alkohol. Pokud by návrh prošel, změny by mohly začít platit od roku 2031. České pivovary i odborníci ale varují, že by šlo o zásah do domácí pivní kultury i dlouhodobého systému výroby a zdanění.

V tuzemsku se totiž pivo po generace označuje podle stupňů °Plato, tedy podle množství extraktu v mladině před kvašením. Právě odtud pochází známé označení „desítka“ nebo „dvanáctka“. Nejde však o obsah alkoholu, jak si často myslí zahraniční turisté. Dvanáctistupňové pivo mívá obvykle kolem pěti procent alkoholu.

Podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Michala Voldřicha je český systém unikátní a pomáhá vytvářet rozmanitost domácího pivovarnictví a sládkové ho navíc používají už stovky let. „Je to údaj o tom, jak bohaté pivo bylo na samém počátku. Tato krása spočívá v tom, že český ležák je nejpestřejší na světě právě díky kombinaci různých stupňů a obsahu alkoholu,“ uvedl pro Deník.cz.

Přechod ze stupňů na „alkoholový systém“ by byl navíc i provozně nepraktický pro menší výrobce. „Měření alkoholu je složitější. Malé pivovary by si musely kupovat drahá zařízení, která se jim nevyplatí. Navíc alkohol je údaj deklarativní, u něhož zákon povoluje tolerance, zatímco stupňovitost naměříte hustoměrem na varně naprosto přesně,“ doplnil.

SOUVISEJÍCÍ: Vládní spor o regulaci alkoholu trvá. Dle koordinátora Béma musí padnout politické rozhodnutí

Tradice sahá až do 19. století ke chemikovi a pedagogovi Karlu Napoleonu Ballingovi, který vytvořil stupnici měřící hustotu mladiny. Na tomto principu funguje české pivovarnictví dodnes a systém je zároveň důležitý i pro výpočet spotřební daně. Podle ekonoma Tomáše Maiera z České zemědělské univerzity v Praze by to navíc znamenalo i zdražení piva. Výrobci by podle něj zároveň mohli být motivováni vyrábět slabší piva, aby se dostali do výhodnějších daňových kategorií.

Pivovarníci i Evropská komise brání označování podle stupňů. Proč? To se dozvíte v další kapitole…

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články