Jindrák: Česko-německá deklarace nebyla akt smíření, ale dohoda o budoucnosti
Plánovaný sudetoněmecký sjezd v Brně znovu otevřel debatu o poválečné historii i česko-německých vztazích. Bývalý český velvyslanec v Německu Rudolf Jindrák v Echo Prime Time mluvil i o vzniku česko-německé deklarace z roku 1997. Podle něj nešlo o symbolické smíření, ale o politickou dohodu, že Praha a Berlín nebudou budoucí vztahy zatěžovat spory o druhou světovou válku, odsun sudetských Němců nebo majetkové nároky.
Jednání označil za mimořádně složitá a dodal, že otázka poválečného uspořádání zůstává citlivým tématem dodnes. V rozhovoru se dotkl i Benešových dekretů a otázky kolektivní viny. „Kolektivní vina není právní termín,“ uvedl. Připustil ale, že poválečná opatření vedla v některých případech k rozhodnutím, která by při individuálním posuzování mohla dopadnout jinak.