Jindrák: Sjezd sudetských Němců není provokace, ani smíření. Je to důsledek špatného odhadu situace
PODCAST
Plánovaný sudetoněmecký sjezd v Brně podle bývalého velvyslance v Německu Rudolfa Jindráka není ani provokací, ani symbolem definitivního smíření. V rozhovoru pro Echo Prime Time uvedl, že organizátoři podcenili českou společenskou a politickou reakci. Podle něj navíc debata o poválečné historii a odsunu Němců zůstává v Česku i po desítkách let stále neuzavřená.
„Myslím si, že bude trvat možná ještě dalších sto let, než si vnitřně vypořádáme důsledky druhé světové války,“ uvedl a připomněl přitom vlastní rodinnou zkušenost s nacistickým násilím i poválečnými událostmi. Podle něj se v dnešní debatě často zapomíná na příčinu poválečného odsunu. „My mluvíme o následku, ale zapomínáme na důvod. Tím byla druhá světová válka a nacistické zločiny,“ zdůraznil Jindrák.