Žádné vakcíny už nesmějí dál dostávat bianco šek

KOMENTÁŘ

Žádné vakcíny už nesmějí dál dostávat bianco šek
Národní očkovací strategie je právní paskvil, který neměl být nikdy přijat, píše Tereza Viry. Foto: Shutterstock
1
Komentáře
Tereza Viry
Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

SPD se bohužel opět posunula k ještě větší volitelnosti. Dotlačila premiéra ke škrtnutí vyšších desítek milionů určených na státní propagaci nepovinných očkování. Je to dobře, ale je to málo. Dalším krokem musí být Národní očkovací strategii okamžitě zrušit, přestože před i jen milimetrovým odklonem od vytyčeného směru k ještě vyšší veřejné proočkovanosti varuje třeba předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Přesto, nebo právě proto?

 

Chlíbek za covidu shrnul svůj postoj vůči kobercové vakcinaci lidí, kteří žádnou vakcínu nechtěli a nepotřebovali, do strašidelného výroku „Když se chce, tak to jde“. Zdalipak si už Chlíbek přečetl rozhovor Daniela Kaisera s profesorem Rolandem Wiesendangerem o umělém původu covidu, prolhaných vědcích z Kochova institutu, o pandemii jako dokonalém obchodním modelu a časované bombě sebevražedných výzkumů gain-of-function (č. 9/2026)? Nebo Terezy Matějčkové na stejné téma s politologem Stephenem Macedem (č. 10/2026)? Proč ne?

Národní očkovací strategie je právní paskvil, který neměl být nikdy přijat. Byl připraven netransparentně a protlačen vládou v demisi navzdory tomu, že nešlo o neodkladnou záležitost. Jde na ruku farmaceutickým firmám, vměšuje se mezi pacienta a lékaře, které „motivuje“ k tomu, aby na dobrovolná očkování v ordinacích tlačili ještě víc, než dělají už teď.

Investigativní novinářka Angelika Bazalová zveřejnila v aktuálním díle svého podcastu na platformě Forendors záznam z Poslanecké sněmovny z kulatého stolu odborníků, jak v Podolí probíhá „dobrovolné“ očkování novorozenců proti RS virům. Místo aby maminky poučil proti nezanedbatelným rizikům, chlubí se pediatr, přednosta Zbyněk Straňák kolegům, jak je oblafne. „Nemáme odmítače, protože my tomu vůbec neříkáme očkování. My tomu říkáme imunoprofylaxe,“ rád předá dobré rady, jak obejít svou základní povinnost poskytnout informovaný souhlas.

Z komunikace Bazalové s rodinami ostatně vyplývá, že tuto strategii občůrávání laické veřejnosti lékaři již hojně užívají. Slovo vakcíny, i vzhledem ke covidu naprosto po právu zatížené, kamuflují různými variacemi na „posílení imunity“, které opravdu zní nenápadněji. Než se maminka vzpamatuje, má již dítě „dobrovolnou“ vakcínu v sobě. Nebo důchodce, který zrovna nebyl ve střehu. Ano. Důvěra se nebuduje lépe než úskokem. Jestli to dlouhodobě k něčemu povede, tak k tomu, že se stále větší část veřejnosti bude ordinacím vyhýbat obloukem. A po právu.

U každého léku nebo léčebného postupu musejí být přesně známy jeho pro a proti. Proč by z toho měly být vakcíny vyviněny? Běžně dostupná jsou data dokumentující, že plošná vakcinace dětí (a uváděný konec infekčních nemocí) nastoupily až ve chvíli, kdy tyto nemoci již z populace vymizely díky lepší hygieně a stravě. Jaký tedy měly reálný podíl na jejich vymýcení? Jako protitlak farmaceutické lobby vyrůstá generace rodičů, které nezajímá ideologie, ale fakta. Děti totiž nejsou vehikly k profitu.

Problém je globální. Britské ministerstvo zdravotnictví začátkem roku zařadilo na vakcínu proti planým neštovicím na seznam hrazených vakcín, „aby si rodiče nemuseli brát volno z práce“. Už se ani nenamáhají předstírat, že je to pro děti. Kennedy v USA konečně vnáší trochu racionality do tamního očkovacího schématu, který zahrnuje až několik desítek vakcín. Před pár desítkami let to byly jednotky. Americké děti nejsou zdravější. Exploze autismu je reálná. Touha znát skutečnost může vadit opravdu jen takovým lidem, kteří by ve středověku upalovali kvůli zpochybnění geocentrismu, protože na tom byl tehdy vědecký konsenzus.

Ke skutečnosti se lze dobrat jedině radikální transparentností. Musejí být zveřejněny všechny studie, zejména ty v rámci očkovacího narativu „nepohodlné“. Podhlášenost nežádoucích účinků vakcín je devadesát procent. Jejich hlášení musí být pro lékaře placený úkon. Lékaři sami se musejí dovzdělat. I jen povrchní návštěvník stránek takového Rosalia se o tématu doví víc, než ví běžný obvodní lékař.

Očkování není žádnou základní prevencí. Prevence nemůže být zákrok nebo přípravek, který má rizika vážných nežádoucích účinků a který člověka může poškodit. Východisko, že musíte být ochotní riskovat své zdraví nebo zdraví svého dítěte kvůli okolí, je perverzní. Je to jako říct, že na planetě je moc lidí. Můžete mi, prosím, ukázat, kteří přesně přebývají?

×

Podobné články