Kdo zastaví drahotu a migraci
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
Jedny z prvních politických vzpomínek, které mám, se váží ke slavnému plakátu Havel na Hrad, který před koncem roku 1989 visel dokonce i u nás v pražských Modřa ...
Zažíváme nejtěžší období svobodné doby po roce 1989. Máme za sebou dva roky největší inflace. Ta už se pomalu stala novým normálem. Někteří ekonomové tak nad včerejší zprávou, že oproti předchozímu roku stouply ceny „jen“ o 6,9 procenta, spokojeně konstatovali, že zdražování máme za sebou. A míříme ke stabilnějším cenám.
To ukazuje, jak moc jsme se se zdražováním smířili. To, co se u nás děje, přitom není na evropské poměry normální. Ceny tady rostou stále výrazně rychleji než v jiných zemích. Máme sedmou nejvyšší inflaci z celé Unie. V Evropě jsou země, které už zvládly zdražování, jež bylo globálním fenoménem před dvěma lety, dávno dostat pod kontrolu. V Nizozemsku rostou ceny jen o 0,2 a v Dánsku o 0,9 procenta. Estonsko, které bylo dlouho evropským rekordmanem, má inflaci na 4,2 procenta. Zároveň s růstem cen u nás padá životní úroveň.
A ve chvíli, kdy jsme ještě nedokázali zastavit předchozí inflační vlnu, se k nám blíží další. Válka v Izraeli odstartovala další růst cen ropy a plynu. A krize zpravidla zasahují ty, kdo jsou nejzranitelnější. A to jsou země, které jako my ještě nedokázaly rostoucí ceny zkrotit.
Politici všech stran se nonšalantně tváří, že je nezajímají průzkumy. Sami si ale nechávají zpracovávat velmi detailní. A podle nich se rozhodují. Ty průzkumy ukazují to, co každý, kdo se zajímá o politiku, tuší. Média a sociální sítě můžou být plná debat o kulturních válkách, lidi ale všude zajímají dvě témata. Prosperita a bezpečí.
V aktuální konstelaci jim nejvíc ze všeho vadí zdražování. To je ta prosperita. A nejvíc se obávají migrace. K ní znovu přitáhly pozornost barbarské masakry, které provádí Palestinci z Hamásu v Izraeli. A hlavně obrázky z evropských měst a řeckých migračních táborů, kde se ty barbarské vraždy s nadšením vítají. Ty obrázky v mnohém připomínají jásot přistěhovaleckých komunit po teroristických útocích z 11. září 2001. Lidé mají přirozené obavy, že ty bestiální vraždy v Izraeli mohou být pro mnohé islamistické teroristy v Evropě inspirací.
Přirozeně se budou poohlížet po politicích, kteří ukážou, že umí jejich starosti se zdražováním a muslimskou migrací do Evropy řešit. To není žádný populismus na salonní ohrnování nosu. To jsou reálné obavy a starosti dnešní doby. Pokud vláda neukáže, že se je snaží razantně řešit, vyklízí prostor číhajícímu Andreji Babišovi. Ten čte průzkumy velmi přesně. Takže už včera sepsal pro Lidové noviny komentář: Vláda migraci vůbec neřeší. Pokud chce vláda Petra Fialy své voliče přesvědčit, že ji řeší, musí v Evropě najet vůči migraci na stejně tvrdou linii jako Poláci.