Sudetský sjezd v Brně? Organizátoři podcenili českou politickou atmosféru, říká Jindrák

Sudetský sjezd v Brně? Organizátoři podcenili českou politickou atmosféru, říká Jindrák

ECHO PRIME TIME

Echo Prime Time
Echo24
Sdílet:

Hostem Echo Prime Time byl Rudolf Jindrák, diplomat, velvyslanec na Slovensku, bývalý velvyslanec v Německu. Podílel se také na vyjednávání česko-německé deklarace z roku 1997 a desítky let řešil otázky spojené s česko-německými vztahy, Sudetoněmeckým landsmanšaftem nebo poválečným uspořádáním. Sudetoněmecký sjezd v Brně prý ukazuje, že otázka poválečného odsunu Němců zůstává v české společnosti i více než 80 let po konci druhé světové války stále neuzavřeným tématem. V pořadu Echo Prime Time Jindrák uvedl, že organizátoři akce podcenili českou politickou a společenskou realitu.

„Nemyslím si, že je to provokace nebo definitivní akt smíření. Myslím si spíš, že organizátoři podcenili, jakou reakci to vyvolá v části české společnosti,“ řekl. Jindrák upozorňuje, že otázka poválečného odsunu Němců zůstává i více než 80 let po válce citlivým tématem. „Myslím si, že bude trvat možná ještě dalších sto let, než si vnitřně vypořádáme důsledky druhé světové války,“ uvedl a připomněl přitom vlastní rodinnou zkušenost s nacistickým násilím i poválečnými událostmi. Podle něj se v dnešní debatě často zapomíná na příčinu poválečného odsunu. „My mluvíme o následku, ale zapomínáme na důvod. Tím byla druhá světová válka a nacistické zločiny,“ zdůraznil Jindrák.

Sudetoněmecký landsmanšaft uspořádá svůj tradiční sjezd příští týden v Brně na pozvání festivalu Meeting Brno. Půjde o první podobné setkání na českém území od konce války. Akce vyvolala ostré reakce části české politické scény. Podle Jindráka ale nejde o otázku, kterou by měla řešit česká vláda. „Je potřeba oddělit iniciativu nevládní organizace od vládní politiky. Není to vládní akce,“ uvedl.

V debatě o sudetských Němcích podle něj často chybí připomínání samotných příčin poválečného odsunu. „Mluvíme o následku, ale zapomínáme na příčinu. Tou byla druhá světová válka a nacistické zločiny,“ uvedl Jindrák. Připomněl také vlastní rodinné zkušenosti s nacistickou okupací i poválečnými událostmi.

V rozhovoru kritizoval i způsob veřejné debaty kolem plánovaného sjezdu. Popsal například svou nedávnou návštěvu Berlína během oslav výročí konce války. „Stáli jsme u památníku popravených českých odborářů a novináře zajímal jen sudetoněmecký sjezd v Brně. Měli jsme se bavit o obětech nacismu,“ řekl. Na sjezd dorazí i bavorský premiér Markus Söder a německý ministr vnitra Alexander Dobrindt. Podle Jindráka je jejich účast standardní. Připomněl, že Bavorsko převzalo nad sudetskými Němci patronát už v 50. letech a bavorští premiéři se podobných setkání účastní pravidelně.

Jindrák připomněl také česko-německou deklaraci z roku 1997, kterou označil za klíčový moment moderních vztahů mezi oběma zeměmi. „Nešlo o velký akt smíření, ale o dohodu, že nechceme zatěžovat budoucí vztahy otázkami minulosti,“ řekl. Podle bývalého velvyslance není v zájmu Česka ani Německa otevírat historické spory na mezistátní úrovni. „Německo je pro Českou republiku absolutně klíčový partner a není v zájmu ani jedné strany ty vztahy ničit,“ dodal.

Celý podcast najdete zde

Zkrácenou verzi si můžete poslechnout zde

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články