Tajné zprávy z Pentagonu si dva dny nikdo z velení nevšiml. Polsko řeší chaos v armádě

USA A EVROPA

Tajné zprávy z Pentagonu si dva dny nikdo z velení nevšiml. Polsko řeší chaos v armádě
4000 nových vojáků z Texasu do Polska nepřiletí. Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Na východním křídle NATO vypukl zmatek. Americké ministerstvo obrany zastavilo plánovaný přesun více než čtyř tisíc vojáků do Polska, jenže informace se podle polského serveru Onet na několik desítek hodin prakticky ztratila kdesi v útrobách polského generálního štábu. Klíčové zprávy z Pentagonu si podle zjištění novinářů nikdo nevšiml. Vedení polského ministerstva národní obrany se tak o změně plánů svého nejdůležitějšího spojence dozvědělo z amerických médií.

Do Polska měla dorazit americká tanková brigáda z Texasu v rámci devítiměsíční rotace a společných cvičení se spojenci NATO. Pak ale přišel z Washingtonu náhlý pokyn: přesun se zastavuje.

Podle zjištění serveru Onet dorazila zpráva už v noci z pondělí na úterý prostřednictvím tajného aliančního systému. Informace měla skončit v utajené schránce náčelníka generálního štábu generála Wiesława Kukuły. Právě tam podle zdrojů několik desítek hodin ležela bez povšimnutí.

Onet píše, že zpráva byla mimořádně stručná. Obsahovala pouze informaci, že přesun vojáků z Texasu do Polska se pozastavuje. Přesto ji podle serveru téměř dva dny nikdo neotevřel.

Celou situaci podle serveru komplikuje silně centralizované fungování polského generálního štábu. Veškeré důležité informace od spojenců mají nejprve projít přes generála Kukułu nebo jeho zástupce, teprve poté se dostávají dál do armádních struktur. Jeden z důstojníků uvedl, že operační velení bylo informováno až ve středu.

Čtěte také: USA náhle zastavily přesun 4000 vojáků do Evropy. Část jednotek už byla na cestě

Rozhodnutí amerického ministra obrany Petea Hegsetha mezitím vyvolalo překvapení i ve Washingtonu. Server Politico uvedl, že krok zaskočil evropské spojence i část Pentagonu. Tři američtí představitelé ministerstva obrany podle serveru přiznali, že není jasné, proč byl rozkaz vydán. Jeden z nich uvedl, že nikdo netušil, že něco takového přijde.

V evropských metropolích se podle deníku Bild okamžitě objevily obavy, zda omezení americké přítomnosti neposílí Rusko. Bývalý velitel amerických sil v Evropě Ben Hodges uvedl, že americká armáda v Evropě plní roli odstrašení vůči Moskvě a uklidnění spojenců. Jeden z důležitých prvků tohoto systému podle něj nyní mizí.

Pentagon odmítá, že by šlo o náhlé rozhodnutí. Mluvčí Joel Valdez podle serveru Politico uvedl, že šlo o výsledek standardního vícefázového procesu a nikoliv improvizaci na poslední chvíli.

Polský generální štáb ale čelí otázkám, proč informace zůstala bez reakce. Mluvčí generálního štábu Marek Pietrzak tvrdí, že v pondělí žádná zpráva o zastavení rotace nedorazila. Podle Onetu však vysocí důstojníci potvrzují opak.

Polský ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz se snažil situaci uklidnit. Tvrdí, že pozastavení rotace automaticky neznamená snížení počtu amerických vojáků v Polsku. Zároveň uvedl, že je v kontaktu s americkým velením i s prezidentem Karolem Nawrockým a premiérem Donaldem Tuskem. Uvnitř polské armády ale podle Onetu roste nespokojenost. Jeden ze zdrojů serveru situaci shrnul stručně: „Všichni jsme naštvaní, že se to dozvídáme z médií a ne od našich nadřízených.“

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz