Model liberální globalizace se přežil, vzkázal z videa Putin účastníkům summitu BRICS
SUMMIT BRICS
Model liberální globalizace se přežil, střídá jej spravedlivější multipolární svět. Ve svém vystoupení přenášeném prostřednictvím videa to v neděli na úvod summitu skupiny BRICS řekl ruský prezident Vladimir Putin. Summit začal v brazilském Riu de Janeiro a potrvá dva dny.
Putin také vyzval země skupiny k posílení spolupráce v řadě oblastí, včetně přírodních zdrojů, logistiky, obchodu a financí, uvedla agentura Reuters. Členy BRICS jsou Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jihoafrická republiku a další státy.
Putin také prohlásil, že BRICS v ekonomických ukazatelích výrazně překonává skupinu ekonomicky vyspělých zemí G7. Rusko se dříve účastnilo jednání skupiny G7, spolu s Ruskem šlo o skupinu G8. Po anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014 ale bylo Rusko ze skupiny G8 vyloučeno.
"Na země BRICS připadá nejen třetina zemské souše a skoro polovina obyvatel planety, ale i 40 procent světové ekonomiky. Souhrnný HDP v paritě kupní síly podle údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) za letošní rok už dosáhl 77 bilionů dolarů a v tomto ukazateli BRICS výrazně překonává jiná sdružení, včetně skupiny G7 s 57 biliony dolarů," řekl Putin podle agentury TASS. Prohlásil také, že skupina BRICS se etablovala mezi centry řízení globálních záležitostí, její hlas je stále více slyšet na mezinárodní scéně a kromě toho se těší rostoucí podpoře shodně smýšlejících zemí globálního Jihu a Východu.
Hostitel summitu, brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, na úvod jednání kritizoval počínání Izraele v Pásmu Gazy, zahájené v odvetě za útok palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael. "Naprosto nic neospravedlňuje teroristické činy spáchané Hamásem. Nemůžeme však zůstat lhostejní vůči genocidě spáchané Izraelem v Gaze, masakru nevinných civilistů a používání hladu jako válečné zbraně," řekl Lula podle agentury AFP.
Brazilský prezident také vyzval k zesílení úsilí o nalezení míru na Ukrajině. "Je nezbytné, aby všichni účastníci konfliktu na Ukrajině prohloubili přímý dialog s cílem dosáhnout příměří a nastolení trvalého míru," řekl podle agentury TASS.
Kreml minulý týden vysvětloval Putinovu absenci na summitu v Riu možnými problémy souvisejícími se zatykačem, který na ruského prezidenta vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) kvůli únosům ukrajinských dětí za války proti Ukrajině. V Riu jej zastupuje šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, který se zúčastnil i pořízení skupinové fotografie ze summitu, píše TASS. Nynějšího summitu se osobně neúčastní ani čínský prezident Si Ťin-pching, kterého podle čínského ministerstva zahraniční měl nahradit premiér Li Čchiang.
Právě Rusko a Čína vnímají skupinu BRICS jakou určitou protiváhu organizacím, v nichž podle Moskvy a Pekingu mají převahu západní státy. Po rozšíření skupina sdružuje Brazílii, Rusko, Čínu, Indii, Indonésii, Írán, Jihoafrickou republiku, Etiopii, Saúdskou Arábii, Egypt a Spojené arabské emiráty, i když ne všechny státy už mají plné členství. Summit potrvá do pondělí 7. července.