„Po letech kultivace návrat o 20 let zpět.“ Pražské derby vyvolává ostré reakce od politiků i fanoušků

INCIDENT NA DERBY

„Po letech kultivace návrat o 20 let zpět.“ Pražské derby vyvolává ostré reakce od politiků i fanoušků
Ministr sportu Boris Šťastný na síti X uvedl, že nyní počká na jednání a rozhodnutí disciplinární komise. Zdůraznil, že do jejího rozhodování nesmí ze své pozice jakkoliv zasahovat. Příští týden se pak sejde s předsedou FAČR Davidem Trundou o bezpečnosti na stadionech a možnosti jejího zlepšení. Foto: Michal Čížek
1
Domov
Sdílet:

Sociální sítě i jiné části veřejného prostoru po incidentu na sobotním pražském fotbalovém derby mezi Spartou a Slavií zaplavila vlna znechucení a odsuzujících reakcí od fanoušků i politiků. „Fotbal dnes dostal ránu, ze které se bude dlouho vzpamatovávat,“ reagoval například v sobotu místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS). Ministr sportu Boris Šťastný (Motoristé) oznámil, že se v příštím týdnu sejde s předsedou fotbalové asociace FAČR Davidem Trundou a bude s ním hovořit i o bezpečnosti na stadionech.

Sobotní šlágr druhého kola nadstavbové části Chance Ligy zůstal v Edenu, stadionu pražské Slavie, nedohrán poté, co v sedmé z deseti nastavených minut vtrhlo na trávník několik stovek slávistických fanoušků. Část chuligánů se střetla s hostujícími hráči. Rozhodčí Karel Rouček do zápisu uvedl, že podle vedoucího mužstva Sparty Miroslava Baranka byla napadena trojice brankář Jakub Surovčík, útočník Matyáš Vojta a zadák Jakub Martinec.

Letenští z obav o bezpečnost odmítli duel dohrát. Slavia vedla 3:2 a pokud by náskok v závěru nastavení udržela, obhájila by titul. Dá se očekávat, že zápas bude zkontumován výsledkem 0:3 a Sparta tři kola před koncem nadstavby z druhého místa v tabulce sníží náskok rivala z osmi na pět bodů.

Reakce fanoušků i osobností veřejného života včetně politiků na sebe nenechaly dlouho čekat. „Fotbal dnes dostal ránu, ze které se bude dlouho vzpamatovávat. Bezmozci, kteří dnes napadli světlicí brankáře Sparty, mají čelit trestnímu stíhání. Bezmozci, kteří vnikli před ukončením zápasu na hřiště, a připravili dnes Slavii o titul, se už nemají na prvoligový fotbal podívat,“ reagoval například fanoušek Slavie a místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS) na síti X. „Každý z hráčů první ligy, z jakéhokoliv klubu, musel předvést talent a spoustu dřiny, aby se do první ligy dostal. Je neakceptovatelné, aby jeho zdraví bylo ohrožováno těmi, co jsou hrdiny maximálně při davovém běsnění,“ dodal dále.

Reakce přišly i z řad příznivců tradičního sportovního rivala z Letné. „Smutný fotbalový večer, tohle se nemělo stát. Tohle jsem nečekal. Po letech kultivace fanouškovského prostředí jsme někde mínus 20 let…“ napsal například na sociální sítě poslanec ANO Patrik Nacher.

Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace, řídícího orgánu nejvyšší české fotbalové soutěže Chance Ligy, dnes kvůli incidentu mimořádně zasedá. Asociace incident ostře odsoudila. „To, co se odehrálo po derby, poškozuje celý český fotbal, jeho kluby, soutěž i drtivou většinu slušných fanoušků, kteří na stadion přicházejí vytvářet atmosféru v rámci pravidel, respektu a podpory svého klubu,“ uvedla LFA v oficiálním prohlášení na svých stránkách.

Ministr sportu Boris Šťastný na síti X uvedl, že nyní počká na jednání a rozhodnutí disciplinární komise. Zdůraznil, že do jejího rozhodování nesmí ze své pozice jakkoliv zasahovat. Příští týden se pak sejde s předsedou FAČR Davidem Trundou o bezpečnosti na stadionech a možnosti jejího zlepšení. „Nikdy jsem nebyl příznivcem represivních opatření, ale prevence. Český fotbal se v tomto ohledu za poslední roky posunul hodně dopředu a věřím, že kluby se z této události poučí,“ uvedl Šťastný.

Šťastný mimo jiné na stadion v sobotu dorazil také. „Včerejší událost v závěru derby mezi Slávií a Spartou pokládám za nesmírně nešťastnou. Byl jsem osobně na stadionu přiznám se, že jsem z toho nemohl v noci usnout,“ napsal.

Slavii vedle kontumace hrozí od disciplinární komise kromě kontumace zápasu také pokuta až do výše 10 milionů korun a uzavření stadionu. Výtržníci, kteří napadli hráče Sparty, dostanou doživotní zákaz vstupu na stadion Slavie, informoval dnes předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík. Napadení hráčů Sparty vyšetřuje také policie pro podezření z výtržnictví, za což hrozí až dva roky vězení. Zkoumá kamerové záznamy.

Tvrdík dnes také oznámil uzavření Tribuny Sever, kde sídlí „kotel“ nejhlasitějších fanoušků, do odvolání. „To, co se odehrálo v závěru včerejšího derby ve Fortuna Areně, je nejtěžší chvíle v novodobé historii klubu. To není fotbal, to není Slavia. Je to hanba, kterou neseme všichni,“ napsal Tvrdík na síť X.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články