Rusko po smrti strážného evakuovalo 200 svých lidí z jaderné elektrárny v Íránu

BEZPEČNOSTNÍ SITUCE V BÚŠEHRU

Rusko po smrti strážného evakuovalo 200 svých lidí z jaderné elektrárny v Íránu
Jaderná elektrárna v Búšehru, která se ocitla v blízkosti bojové zóny. Foto: Íránská státní agentura
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruská státní jaderná společnost Rosatom o víkendu evakuovala téměř dvě stovky svých zaměstnanců z íránské jaderné elektrárny v Búšehru kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci. Krok následuje poté, co Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) potvrdila smrt íránského člena ostrahy komplexu po zásahu úlomkem střely. Na bezpečné evakuaci ruských občanů z válečné zóny se podle diplomatických zdrojů překvapivě podílí i izraelská armáda, informují o tom agentura Reuters a deník The Times of Israel.

Společnost Rosatom stahuje své lidi z Íránu průběžně už od konce února, kdy v zemi vypukl otevřený válečný konflikt. V sobotu přistoupila k evakuaci dalších 198 pracovníků. Přestože byl tento krok plánován předem, podle šéfa Rosatomu Alexeje Lichačeva, kterého cituje TASS, se vývoj v bezprostředním okolí elektrárny odvíjí přesně podle toho nejhoršího možného scénáře. O vážnosti situace byl podle něj bezprostředně informován i ruský prezident Vladimir Putin.

MAAE o víkendu varovala na síti X, že jeden z pracovníků fyzické ostrahy areálu přišel o život a minimálně jedna budova elektrárny byla poškozena tlakovou vlnou a úlomky projektilů. Lichačev vzápětí potvrdil, že zabitým byl íránský občan.

Do záchranné operace se podle The Times of Izrael zapojily i Izraelské obranné síly. Podle diplomatického zdroje, na který se odvolává izraelská stanice Kan, vysoké velení Izraelských obranných sil (IDF) aktivně koordinuje své kroky s Moskvou. Cílem je zajistit Rusům pracujícím v Búšehru bezpečný odchod ze země, a to i přesto, že právě izraelské a americké údery v oblasti nyní intenzivně probíhají.

Búšehrská jaderná elektrárna, na jejímž chodu se Rusko technologicky i personálně dlouhodobě podílí, se s prohlubujícím se konfliktem stává jedním z nejrizikovějších bodů na Blízkém východě. Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí v reakci na aktuální údery zaslal dopis generálnímu tajemníkovi OSN Antóniu Guterresovi, ve kterém americko-izraelské útoky ostře odsoudil. Arákčí podle stanice Al Jazeera varoval, že tyto akce vystavují celý region vážnému riziku radioaktivního zamoření s obrovskými lidskými a ekologickými následky. „Blízkost těchto útoků k aktivnímu jadernému zařízení vytváří neúnosnou situaci,“ uvedl ministr k dopisu, který zveřejnil na síti Telegram.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články