Sněmovna schválila Trumpův „velký krásný zákon“ o daních a výdajích
TRUMPŮV ZÁKON
Americká sněmovna reprezentantů schválila zákon prezidenta Donalda Trumpa o daních a výdajích. Hlasování předcházela dlouhá debata, proti nakonec hlasovali dva republikáni.
Zákon obsahuje klíčové priority Trumpovy administrativy, jako je prodloužení daňových škrtů z roku 2017, nové daňové úlevy, zvýšení výdajů na armádu a zabezpečení hranic. Jeho součástí je ale také zredukování programů potravinové pomoci a zdravotního pojištění Medicaid.
Nezávislý Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) odhaduje, že verze zákona, kterou v úterý schválil Senát, by mohla v příštích deseti letech zvýšit státní dluh o 3,3 bilionu dolarů. Dřívější návrh těsně schválený Sněmovnou reprezentantů by naproti tomu podle CBO navýšil dluh o 2,8 bilionu dolarů. To rozhněvalo některé fiskální konzervativní republikány, kteří pohrozili, že návrh neschválí.
Obsáhlý návrh takzvaného velkého krásného zákona, jak jej označuje Trump, nyní míří k podpisu prezidenta. Informují o tom tiskové agentury, které výsledek hlasování označují za klíčové vítězství Trumpovy agendy. Bílý dům krátce nato oznámil, že Trump návrh podepíše v pátek ve 23:00 SELČ, a zákon tak vstoupí v platnost.
Návrh, který v úterý prošel nejtěsnější možnou většinou v Senátu, horní komoře amerického Kongresu, přijala republikány ovládaná sněmovna poměru 218 ku 214 hlasům, když dva republikáni hlasovali proti.
Navzdory obavám z dopadu 869stránkového návrhu zákona na federální dluh a na programy zdravotní péče se republikánští zákonodárci nakonec v drtivé většině postavili za jeho přijetí. Tato právní úprava podle nich sníží daně Američanům napříč příjmovými skupinami a podpoří hospodářský růst.
Proti návrhu naopak hlasovali všichni demokraté v Kongresu, kteří jej označili za dar bohatým, který zanechá miliony lidí bez pojištění. "Těžištěm tohoto návrhu zákona, zdůvodněním všech škrtů, které poškodí obyčejné Američany, je poskytnout masivní daňové úlevy miliardářům," řekl mimo jiné lídr sněmovních demokratů Hakeem Jeffries ve svém osm hodin a 46 minut dlouhém projevu, nejdelším v historii dolní komory Kongresu.