„Velryba žije,“ tvrdí německý ministr. Experti o osudu Timmyho pochybují

ZÁCHRANA VELRYBY

„Velryba žije,“ tvrdí německý ministr. Experti o osudu Timmyho pochybují
Mladého keporkaka přezdívaného Timmy, který v březnu několikrát uvázl na baltském pobřeží na severu Německa, vyprostila soukromá iniciativa z mělčiny u ostrova Poel minulý týden v úterý. Ilustrační snímek. Foto: Shutterstock
1
Panorama
Sdílet:

V Německu sílí otázky kolem osudu keporkaka přezdívaného Timmy, po němž od sobotního vypuštění na svobodu nejsou žádné veřejně známé stopy. Zemský ministr životního prostředí spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko Till Backhaus trvá na tom, že keporkak je naživu. „Dnes vám mohu říct: Velryba žije,“ prohlásil ve středu odpoledne na dotaz veřejnoprávní stanice NDR. Dodal, že vysílač stále vysílá signál, což podle něj znamená, že se zvíře pravidelně vynořuje k hladině. Naopak odborníci z Německého muzea moře ve Stralsundu v úterní tiskové zprávě uvedli, že je velryba nejspíše mrtvá.

Ministr Backhaus také podle NDR uvedl, že jeho úřad dosud neobdržel slíbená data z GPS vysílače ani další podklady od soukromé iniciativy, která záchrannou akci financovala a organizovala. „Na to se musíte zeptat iniciativy,“ reagoval politik SPD na dotaz novináře NDR, proč ministerstvo stále nemá informace o aktuálním pohybu zvířete.

Podle Backhause existovala ještě před vypuštěním velryby dohoda, že ministerstvo dostane tři klíčové materiály: data z trackeru, veterinární posudek před vypuštěním a videozáznam samotného návratu zvířete do moře. Nic z toho však úřad podle ministra zatím neobdržel.

Ministr také uvedl, že podle dostupných indicií se Timmy pohyboval v oblasti, kde létají racci, což má naznačovat přítomnost ryb a tedy i možnost, že se velryba po vypuštění začala krmit. Na opakované otázky NDR, jak lze takové informace zjistit navzdory problematickému fungování lokalizačního zařízení, však Backhaus konkrétně neodpověděl. Odmítl zároveň spekulace některých expertů, podle nichž zvíře nemělo velkou šanci na přežití. „Nespekuluji, pracuji s fakty,“ uvedl ministr.

Mladého keporkaka přezdívaného Timmy, který v březnu několikrát uvázl na baltském pobřeží na severu Německa, vyprostila soukromá iniciativa z mělčiny u ostrova Poel minulý týden v úterý. Na nákladním člunu jej pak odvezla do zálivu Skagerrak mezi Norskem, Švédskem a Dánskem a v sobotu vypustila. Keporkakové se běžně vyskytují v Atlantském oceánu. Timmy ale přinejmenším od začátku března plul v Baltu. Soukromá iniciativa, která jej vyprostila a vypustila, poskytla jen velmi málo podrobností k tomu, jak přesně se velryba dostala zpět do moře. O sledovacím zařízení, které mělo být na velrybě připevněno, zveřejňovala iniciativa rozporuplné informace.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Když je kapitán nas....

KOMENTÁŘ

Jistě, hlavní žně vyjádření k prvnímu vystoupení českého týmu na MS proběhly logicky včera. Bezpočet podcastů, článků, statusů se vynořilo, zápas už rozebral ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články