Američan s podeřením na ebolu je od noci v Praze, tři týdny zůstane v izolaci

EBOLA

Američan s podeřením na ebolu je od noci v Praze, tři týdny zůstane v izolaci
Do pražské nemocnice Bulovka byl převezen americký občan s podezřením na ebolou. Foto: Fakultní nemocnice Bulovka
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Do pražské Fakultní nemocnice Bulovka přijel dnes krátce po 1:00 z pražského letiště konvoj s Američanem, u kterého je podezření na nákazu ebolou po kontaktu s nakaženým v Africe. Američan v nemocnici zůstane nejméně tři týdny v izolaci. Podle ošetřujících lékařů jeho stav nyní vypadá příznivě a muž je stále bez příznaků nemoci.

Zdravotníci a hasiči provedli dekontaminaci muže po příletu na letišti v Ruzyni, kde letadlo s ním přistálo ve středu pozdě večer. Pak byl převezen do nemocnice Bulovka, kde se uskutečnilo vyšetření, uvedli zástupci nemocnice na noční tiskové konferenci. Příjezd byl hladký, pacient projížděl koridory, kde nejsou jiní pacienti ani personál. „Není žádný problém, ale až se dokončí klinická vyšetření a bude-li nějaká komplikace, budeme po dohodě se zřizovatelem informovat veřejnost,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice Bulovka a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Kolouch.

„Pro veřejnost ani běžný provoz nemocnice situace nepředstavuje riziko,“ uvedla nemocnice na síti X k hospitalizaci muže. Další postup podle nemocnice bude záležet na klinickém vývoji zdraví izolovaného Američana. „Přijatý je bez příznaků onemocnění a jeho stav je stabilizovaný,“ uvedla nemocnice.

Zdravotníci na podobné situace pravidelně trénují a mají nastavené standardizované postupy, naposledy je testovali zhruba před měsícem. Pro kontakt s nakaženým mají speciální obleky podobné skafandrům, které mají vlastní filtraci vzduchu. „Je to přesně to, proč se ty nácviky dělají. Potom celý ten proces probíhá rychle a nekomplikovaně,“ uvedl Kolouch.

Český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že Američan je lékařem. Podle ministra nepřijde do kontaktu s českými občany, nepředstavuje proto pro veřejnost zdravotní riziko.

Muž stráví izolaci na Klinice infekčních nemocí Fakultní nemocnici Bulovka, která má pro tyto případy speciální biobox, neprodyšný průhledný stan uvnitř místnosti s vlastní filtrací vzduchu. „Pacient přechází rovnou do prostor, které jsou kompletně odděleny od jiného prostoru naší kliniky. V tomto prostoru setrvává až do konce izolace,“ popsala ve středu dopoledne primářka tamní Kliniky infekčních nemocí Hana Roháčová. Veškeré náklady za pobyt amerického lékaře v ČR zaplatí podle ministerstva zdravotnictví Spojené státy.

Zatím není jasné, zda se muž ebolou nakazil, podle dostupných informací nemá žádné příznaky. Do jejich objevení podle Roháčové bude v nemocnici jen pozorován, nebudou mu prováděna žádná vyšetření. Pokud by se příznaky objevily, odešle Česko jeho vzorky do specializované laboratoře v Berlíně, která diagnózu potvrdí v řádu hodin.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Když je kapitán nas....

KOMENTÁŘ

Jistě, hlavní žně vyjádření k prvnímu vystoupení českého týmu na MS proběhly logicky včera. Bezpočet podcastů, článků, statusů se vynořilo, zápas už rozebral ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články