Skandál na konferenci lékařů. Studentky v prohlášení obvinily účastníky ze sexuálního obtěžování

Skandál na konferenci lékařů. Studentky v prohlášení obvinily účastníky ze sexuálního obtěžování
Studentky si stěžují na sexuální obtěžování. Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Sexistické poznámky, osahávání i pozvání na hotelové pokoje. Německé lékařské shromáždění v Hannoveru řeší obvinění ze sexuálního obtěžování. Několik studentek medicíny popsalo nevhodné chování části účastníků konference, která se konala od 12. do 15. května. Informují o tom německá média.

Pět členek delegace Federálního zastoupení studentů medicíny zveřejnilo společné prohlášení, v němž popsaly své zkušenosti z kongresu. „Komentáře o našem atraktivním vzhledu jsou nevhodné. Komentáře o našich výstřizích jsou nevhodné. Ruce na zádech a hýždích jsou nevhodné,“ uvedly studentky.

Podle nich se všech pět členek delegace během posledních dnů setkalo s obtěžováním. Popsaly také pozvání do hotelových pokojů či soukromých bytů, návrhy na společné večerní schůzky nebo narážky, že si je někteří účastníci chtějí „vzít domů“.

Studentky kritizovaly i přístup části delegátů při odborných debatách. Zatímco s mužskými kolegy se podle nich řešila profesní politika, s nimi se vedly rozhovory o porodech a kojení. „Toto chování na akci zdravotnických akademiků není jen neuctivé, ale naprosto nepřijatelné. Chceme se angažovat v profesní politice. Chceme přispívat tomuto systému,“ uvedly.

Zároveň zdůraznily, že nechtějí upozorňovat na jednotlivé excesy, ale na širší systémový problém. Podle jejich prohlášení zažívá během praxe sexuální násilí 73,5 procenta studentek medicíny.

Na kauzu reagovala prezidentka lékařské komory Dolního Saska Marion Charlotte Rennebergová. Výpovědi studentek ji podle jejích slov „hluboce otřásly“. „Je naprosto nepřijatelné, aby byla ženská důstojnost tímto způsobem porušována redukováním žen na jejich fyzický vzhled,“ uvedla.

Rennebergová zároveň prohlásila, že sexuální obtěžování a fyzické napadení jsou neslučitelné s lékařskou etikou. Oznámila také, že téma zneužívání moci a sexuálního násilí bude jedním z hlavních bodů příštího Německého lékařského shromáždění. Diskuse se má týkat také diskriminace či ochrany pacientů před sexuálním násilím ze strany lékařů.

Podobné problémy podle německých médií potvrzuje i dubnový průzkum odborového svazu lékařů Marburger Bund mezi více než 9000 lékaři. Téměř polovina respondentů uvedla, že v posledním roce zažila zneužívání moci ze strany nadřízených. Třináct procent dotázaných popsalo zkušenost se sexuálním obtěžováním.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz