Bělorusko musí zůstat samostatné, i kdyby nebylo demokratické

KOMENTÁŘ

Bělorusko musí zůstat samostatné, i kdyby nebylo demokratické
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko Foto: Shutterstock
1
Komentáře
Lukáš Novosad
Sdílet:

Hlavní zprávy

Václav Klaus byl skutečný revolucionář

PODCAST

Po pádu komunismu si většina z nás představovala, že svoboda nám přinese především prosperitu. Tato část veřejnosti dodnes pociťuje z liberální demokracie ...

00:01

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

Na konci srpna oslavil běloruský prezident Alexandr Lukašenko sedmdesáté narozeniny. Jsou to jeho druhé letošní významné kulatiny, protože už 20. července jsme si připomněli třicet let od oslavencova nástupu „na trůn“. Ten se v českých médiích o prázdninách jakžtakž připomínal, ale ony narozeniny zůstaly začátkem školního roku spíše přehlédnuty.

 

Ne že by sedmdesátiny v současnosti byly kdovíjaký funerální věk, ostatně Lukašenkův ruský soudruh Vladimir Putin je o dva roky starší. Ale přece jen: završený sedmý křížek v kombinaci s probíhající válkou na Ukrajině a utažením běloruského opasku po posledních prezidentských volbách před čtyřmi roky, kdy Lukašenko výměnou za své udržení u moci po prohraných volbách postoupil Rusku část samostatnosti své země, protože umožnil ruské armádě pobývat na běloruském území, je naléhavou připomínkou boje, který Evropu čeká. Ačkoliv on už samozřejmě běží – totiž boj o samostatnost Běloruska.

Ale pozor: podstatné je pochopit, co mají být naše (tj. evropské, unijní, ale samozřejmě rovněž středoevropské) primární cíle. Cynicky řečeno to není Bělorusko nezávislé, svobodné a plně demokratické, třebaže to je samozřejmě maximum, o něž se máme drát. Jenže hledíce na realitu musíme být připraveni usilovat alespoň o nutné minimum a spokojit se s ním – a to je právě to, aby Bělorusko zůstalo samostatnou zemí. Kdo by nechtěl rozumět, nechť se podívá na mapu našeho kontinentu: v současnosti střední Evropa přímo sousedí s Ruskem v Estonsku a v Lotyšsku, zprostředkovaně v Polsku, v Litvě u kaliningradské oblasti. V případě, že by Rusko po Lukašenkově skonu ovládlo Bělorusko a přičlenilo ho do svého území, rázem by Rusko mělo hranici s Ukrajinou po celé její severní čáře a s NATO by sousedilo v délce celého Pobaltí a po značné části polské východní hranice.

Je to prekérní situace: Lukašenka jako prezidenta po posledních, zjevně zmanipulovaných volbách, doprovázených násilím a silnými protesty, neuznává řada zemí včetně Česka. Přesto s ním je třeba mluvit a jednat. Zároveň příští rok Bělorusko čekají další prezidentské volby (utíká to rychle) a Alexandr Lukašenko již oznámil letos v únoru, že v nich kandidovat hodlá. Lze s jistotou předpokládat, že znovu půjde o volby zmanipulované a že tentokrát je vzhledem k přítomnosti Rusů v zemi nebudou provázet masivní občanské protesty, jako tomu bylo v roce 2020. Ostatně běloruská opozice vyzývá k bojkotu nadcházejících voleb – už proto, že k volbám patrně nebude připuštěn žádný protikandidát.