Přesvědčivý soudce Šott upozornil na dotační perverzi

KOMENTÁŘ

Přesvědčivý soudce Šott upozornil na dotační perverzi
Soudce Jan Šott Foto: Radovan Jelen
1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Hlavní zprávy

Ten, kdo je zdravý, to často vnímá jako samozřejmost a v běhu dní si nepřipouští, jak vysoká je to hodnota. To samé platí pro nezávislou justici, která poctivě hledá spravedlnost – a výsledek toho hledání se dá předem těžko odhadnout. Právě pro tu poctivost při hledání. V procesu s Andrejem Babišem to předvedl pražský soudce Jan Šott. Oba obžalované, vedle Babiše i jeho spolupracovnici Janu Nagyovou, prohlásil za nevinné, protože se nepodařilo dát dohromady důkazy, že spáchali trestný čin dotačního podvodu. A v trestním právu platí princip in dubio pro reo, v pochybnostech ve prospěch obžalovaného.

Šott velmi precizně vysvětlil, jak k rozhodnutí došel. Ochotně to vysvětloval i v následných rozhovorech pro média. Plně si uvědomoval, jak je jeho rozhodnutí pro vnímání spravedlnosti v České republice zásadní. Při tom vysvětlování formuloval několik důležitých věcí.

 

Zaprvé: stíhání a obžaloba Andreje Babiše nebyly žádným politickým honem. Byly zcela oprávněné, protože existovaly velmi vážné indicie, že skutečně dotační podvod spáchal. Takové případy před soud patří. U něj se ale nepodařilo důkazy prokázat, že to dotační podvod byl. Proto byl Babiš prohlášen za nevinného. Soudce ale zdůrazňuje, že ho nikdo nešikanoval, jak expremiér celou dobu tvrdil.

Zadruhé: Šott používal korektní slova, ale byl velmi kritický k tomu, jak případ vedl pražský žalobce Jaroslav Šaroch.

Zatřetí: Soudce upozornil na mimořádně chaotická pravidla, kterými se řídí čerpání evropských dotací. Právě kvůli té nejasnosti a chaotičnosti si může dotaci pro malou firmu vzít i ta, která je přímo spojená s miliardářským holdingem. To, co vypadá absurdně, pravidla jednoznačně nezakazují. A to, že v těch nejasných pravidlech dokáže někdo umně surfovat jako dotační král Andrej Babiš, ještě neznamená, že páchá trestný čin. Přesněji řečeno: za to, že pravidla jsou chaotická, může stát. A nikdo nemá být trestán za to, že v nich kličkuje. Kdyby byla jasnější, kličkovat by nemohl. To je ale chyba státu, za niž se nesmí trestat.

Jan Šott sklidil za to, jak precizně se s náročným případem Andreje Babiše vypořádal, velkou chválu renomovaných právníků. Včetně těch, kteří jsou velcí odpůrci Andreje Babiše jako politika. Je to příjemná ukázka, že spravedlnost a politika jsou jiné disciplíny a měla by mezi nimi stát čínská zeď, kterou Šott v těžké době dokázal udržet. Pochválil ho za to i ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Člen vlády, z níž má Andrej Babiš terč pro svou prezidentskou kampaň.

Šottovské pročištění vzduchu je důležité pro důvěru, která ve společnosti stále víc chybí. Až Andrej Babiš prohraje v prezidentské volbě, nebude moci skuhrat, že se stal obětí politického procesu. Bude poražen čistě politicky a jeho fanoušci v sobě nebudou mít pachuť, že je tady někdo obětí systému.

Jan Šott bohužel v ostře sledovaném případu zároveň nasvítil, jak perverzní je celý systém dotací. Jak to jsou vyhazované peníze daňových poplatníků, na které legálně dosáhnou ti, kdo je vůbec nepotřebují. Jako Andrej Babiš. Celý chaotický systém dotací, kde se snadno kasírují miliardy, zároveň nasměrovává ve společnosti aktivitu zcela zvráceným směrem. Od podnikavosti a vytváření hodnoty k těžení dotací. Slavný německý ekonom Hans Werner Sinn před mnoha lety vysvětloval, proč je Řecko chudé. Každý člověk, který tam chce podnikat, je nutně považován za idiota. Mnohem jednodušší je požádat o dotace. U nás do značné míry platí totéž.

Evropa bohužel produkuje dotací stále více. A vláda Petra Fialy se teď chystá požádat o půjčku 150 miliard korun z nového dotačního fondu Next Generation, aby je tím chaotickým stylem, který přímo svádí k babišovské jízdě na hraně, rozdělovala. Státem rozdělované dotace jsou jednou z vážných nemocí Evropy a důvodem, proč zaostává za Amerikou a stále častěji i za zeměmi jihovýchodní Asie.

×

Podobné články