Trump prohlásil, že chce pozastavit federální daň z benzinu
CENY POHONNÝCH HMOT
Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že dočasně zruší spotřební daň z benzinu a nafty, kvůli vysokým cenám, které trápí Američany. Televizi CBS News řekl, že pozastavení daně je „skvělý nápad“, jelikož ceny uprostřed války s Íránem prudce vzrostly.
„Ano, na určitou dobu zrušíme daň z benzínu a až cena benzínu klesne, postupně ji zase zavedeme,“ prohlásil Trump, aniž by specifikoval přesný časový rámec.
Ceny benzinu v USA od začátku války s Íránem 28. února prudce vzrostly o více než 50 % a v neděli dosáhly maxima přes 4,52 dolaru za galon (v přepočtu cca 24,7 Kč/litr), uvádí server AAA. Analytici tvrdí, že ceny pravděpodobně zůstanou vysoké, jelikož Írán blokuje přístup k Hormuzskému průlivu.
Pozastavení spotřebních daní ve výši 18,4 centů za galon na benzín a 24,4 centů za galon na naftu však vyžaduje schválení Kongresem a jeho pozastavení by federální vládu stálo přibližně půl miliardy dolarů týdně. Značně vysoké ceny u pump však Trumpovi neprospěly ve volbách do Kongresu letos na podzim.