Americký FED má nového šéfa. Senát potvrdil Kevina Warshe nejtěsnějším rozdílem v historii

FED

Americký FED má nového šéfa. Senát potvrdil Kevina Warshe nejtěsnějším rozdílem v historii
Sídlo americké centrální banky, která má nového šéfa Kevina Warshe. Foto: Shutterstock
1
Ekonomika
Sdílet:

Americký Senát potvrdil nominaci Kevina Warshe na post šéfa americké centrální banky (FED). Pro nominanta Donalda Trumpa bylo 54 senátorů, proti 45. Hlasování proběhlo téměř výlučně po stranických liniích, když pro byli všichni republikáni a jen jeden demokrat. Informuje například Wall Street Journal.

Warsh nahradí Jeroma Powella (73), který je dlouhodobě terčem kritiky Donalda Trumpa, protože nesnížil úrokové sazby tak, jak si prezident přál.

Warsh nastupuje do čela centrální banky v období zvýšené inflace a napjaté debaty o dalším směřování měnové politiky. Americká ekonomika se nyní potýká s přetrvávajícími inflačními tlaky, které mohou zkomplikovat prosazení snížení úrokových sazeb, které požaduje Trump.

Warshovo jmenování navazuje na předchozí schválení jeho mandátu jako guvernéra Fedu a nyní už čeká pouze na dokončení administrativních kroků v Bílém domě a oficiální složení přísahy. První zasedání v pozici šéfa Fedu by měl Warsh vést 16. až 17. června. Funkční období šéfa Fedu je čtyřleté.

Warsh je právník a v minulosti již ve vedení Fedu působil. Je známý jako kritik Fedu i současného šéfa Powella. Například prudký růst spotřebitelských cen v roce 2022 označil za největší chybu měnové politiky za posledních 40 let. Trump od něj očekává rychlejší snižování úrokových sazeb a mluví o tom, že by mohl přinést „zásadní změnu“ v řízení americké centrální banky. Demokraté vyjadřují obavy, že Warsh nebude jednat nezávisle na přáních Bílého domu. Uvedl, že bude v monetární politice nezávislý a že Trumpovi nic neslíbil.

Powell koncem minulého měsíce oznámil, že poruší tradici a hodlá i po skončení mandátu zůstat členem Rady guvernérů Fedu. Jako důvod setrvání uvedl nedávné právní kroky, které proti Fedu podnikla Trumpova administrativa. Powellovo funkční období v čele instituce končí 15. května, jeho členství v Radě guvernérů ale až v lednu 2028. Končící předsedové v minulosti často na členství v radě rezignovali a zbytek období nedosluhovali.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články