Armáda hlásí, že sesadila profrancouzského prezidenta Beninu a chopila se moci v zemi
PŘEVRAT
Armáda v Beninu se chopila moci. V prohlášení, které bylo dnes opakovaně odvysíláno na SRTB (beninská celostátní televizní síť), oznámila rozpuštění vládních institucí a odvolání prezidenta Patrice Talona z funkce. Podle prohlášení bude na přechod politického režimu dohlížet Vojenský výbor pro obnovu (CMR) v čele s podplukovníkem Tigri Pascalem, velitelem speciálních sil. Informuje o tom dnes La Nouvelle Tribune a agentura AFP. Podle aktuálních zpráv v zemi panuje chaos, některé zdroje tvrdí, že útok armády na prezidentský palác byl odražen. Zda převrat selhal nebo ne, není jasné.
Prezident Talon, který byl u moci od roku 2016, udržoval blízké vztahy s Francií. Benin tak dosud zůstával jednou z posledních profrancouzských afrických zemí. Francie je po USA druhým největším investorem v zemi. Talon je také prezidentem Západoafrické hospodářské a měnové unie.
Podle ADP nebyly v neděli ráno zveřejněny žádné oficiální informace týkající se situace 67letého prezidenta. Podle deníku Jeune Afrique se armáda pokusila zaútočit na prezidentskou rezidenci, ale prozatím byla odražena. „V neděli ráno však převzala kontrolu nad státní televizní stanicí, která jejich poselství vysílala ve smyčce,“ dodal africký deník.
Podle beninských médií probíhá protiútok sil loajálních hlavě státu. Nad městem létají vrtulníky a centrum hlavního města Cotonou bylo armádou uzavřeno. „Situace je pod kontrolou,“ uvedl vládní zdroj.