Stanjura oprášil taktiku: Rozpočet ukáže až koncem srpna. „Žádná čísla předem nepustíme“
STÁTNÍ ROZPOČET 2026
Ministerstvo financí bude letos postupovat při projednávání návrhu státního rozpočtu na rok 2026 stejně jako vloni a zveřejní ho až na konci srpna. Pro Echo24 to potvrdila mluvčí resortu ministra Zbyňka Stanjury (ODS) Petra Vodstrčilová. Z pracovního verze návrhu rozpočtu ani z dílčích jednání se správci jednotlivých rozpočtových kapitol nebude MF pouštět žádná průběžná čísla, dodala Vodstrčilová. Tento postup má uvnitř koalice podporovatele i kritiky, ostře ho pak kritizuje opozice.
Vláda minulý týden schválila takzvanou rozpočtovou strategii na příští tři roky, která mimo jiné obsahuje výdajové rámce a je jakýmsi vodítkem při sestavování rozpočtu na další rok. Z nich vyplývá, že deficit rozpočtu v příštím roce bude zřejmě opět přes 200 miliard korun. Strukturální deficit by se nicméně měl snížit na úroveň 1,75 % HDP.
„V této fázi přípravy státního rozpočtu nemohu sdělit více nad rámec zveřejněné rozpočtové strategie pro příští tři roky. Pro pořádek dodávám, že výdajové rámce ze strategie představují maximální limity a současně nezahrnují zvýšené výdaje na obranu a bezpečnost České republiky nad zákonná 2 % HDP. Ty zapracuje ministerstvo financí do návrhu státního rozpočtu až v srpnu,“ řekla pro Echo24 Vodstrčilová. Schválené výdajové rámce zároveň umožňují financování stavby nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany formou státní půjčky, upozornilo už dříve MF. Podpis smlouvy na dostavbu s KHNP však byl tento týden kvůli rozhodnutí Krajského soudu v Brně odložen.
Postup přípravy návrhu státního rozpočtu, který dovolují současná rozpočtová pravidla, se loni podle mluvčí MF osvědčil. „Letos budeme časovat komunikaci informací o parametrech příštího státního rozpočtu stejně. MF zveřejní až kompletní návrh státního rozpočtu připravený pro jednání vlády na konci srpna. Z pracovní verze návrhu rozpočtu pro rok 2026 ani z dílčích jednání se správci jednotlivých rozpočtových kapitol nebudeme pouštět žádná průběžná čísla,“ řekla Echu Vodstrčilová.
Je postup transparentní? Názory se liší
Tento postup má v koalici své podporovatele i odpůrce. Místopředseda rozpočtového výboru Miloš Nový (TOP 09) pro Echo24 řekl, že postup odpovídá změnám, které vláda schválila v rámci tzv. konsolidačního balíčku v roce 2023. „Ten harmonogram se změnil, my budeme postupovat podle platného znění zákona. Vláda tedy bude postupovat úplně stejně, jako to udělala v loňském roce. Ministerstvu financí to ani nedává jinou možnost než postupovat stejně jako vloni,“ řekl Nový.
Dodal, že v minulosti návrh, který byl zveřejněn před létem, neodpovídal aktuální rozpočtové prognóze. „To znamená, že bylo něco uveřejněno a vyvolalo to poměrně rozsáhlé politické debaty. Ministři, kterým bylo něco odebráno nebo jim naopak nebylo přidáno tolik, kolik si představovali, rozběhli jednání, aby si polepšili a naopak. Na veřejnosti se odehrávalo divadlo, že ministři navštěvovali ministra financí a ten nakonec vždycky nějaké prostředky našel. Podle mě je ta současná podoba správná. Připraví se návrh s ohledem na nejaktuálnější rozpočtovou prognózu a pak se jedná,“ dodal Nový s tím, že rozpočet je čisté politikum.
Místopředseda rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) už dříve pro Echo24 řekl, že průběh schvalování rozpočtu probíhá v několika fázích. „Teprve v letních měsících se upřesňují plánované příjmy podle aktuální makroekonomické prognózy, zároveň během letních měsíců dochází k vyjednávání jednotlivých ministerstev s ministerstvem financí o jejich výdajích. Fáze předtím jsou pracovními fázemi přípravy rozpočtu,“ uvedl Munzar.
„Z tohoto pohledu nepovažuji za šťastné souběh konce funkčního období a sestavování rozpočtu. Obzvláště v letošním roce, kdy jsme svědky hysterických reakcí opozice na jakýkoliv návrh. Dají se tedy očekávat podobné reakce i na přípravnou fázi sestavování rozpočtu,“ dodal Munzar.
Předseda poslanců hnutí STAN Josef Cogan pro Echo24 řekl, že podle něj nejde o optimální postup. „Ale je legitimní,“ řekl Cogan. Jeho straník a předseda rozpočtového výboru Josef Bernard redakci řekl, že podobné taktizování neřeší. „Za mě je relevantní pouze 30. září. Žádnou taktiku nepreferuji. Důležitý je pro mě tento zákonný termín,“ řekl Bernard. Do 30. září musí vláda předložit návrh zákona o rozpočtu sněmovně.
Ekonomický expert KDU-ČSL Michael Kohajda naopak pro Echo24 řekl, že by preferoval vyšší transparentnost. „I v minulém roce jsem tento způsob přípravy státního rozpočtu nepovažoval za ideální. A to zejména z důvodu nižší transparentnosti pro veřejnost. Ze stejného důvodu bych ocenil předložení návrhu státního rozpočtu na rok 2026 dříve než na konci srpna,“ řekl Kohajda. Šéf lidovců Marek Výborný Echu řekl, že příprava rozpočtu je v kompetenci MF a nebude s k němu tak vyjadřovat.
Šéfka poslanců hnutí ANO a předchůdkyně ministra Stanjury Alena Schillerová pro Echo24 řekla, že takto krátká doba (tedy od konce srpna do voleb, které budou zřejmě na přelomu září a října) na odhalení a vysvětlení rozpočtových triků – ať už opozicí nebo Národní rozpočtovou radou – může způsobit, že „voliči nebudou mít před volbami dostatek informací o skutečných dopadech rozpočtové politiky vlády Petra Fialy“.
„Vzhledem ke končící windfall tax, stavu ekonomiky a odsouvaným problémům lze očekávat, že reálná bilance hospodaření by byla pro veřejnost šokující – a právě proto ji vláda opět kosmeticky vylepší, v rozporu s principy transparentního a odpovědného rozpočtování. Za sebe mohu alespoň přislíbit, že pro maximální a včasnou informovanost veřejnosti udělám naprosté maximum,“ uvedla Schillerová.