Jak to bude s poplatky? Nacher měl už návrh nahrát, řekl Babiš. Chce vyčkat na připomínky ke Klempířovi
VEŘEJNOPRÁVNÍ MÉDIA
Studenti vyšli do ulice stávkovat za nezávislost veřejnoprávních médií, před Českou televizí a Českým rozhlasem zaměstnanci vstoupili do stávkové pohotovosti. Generální ředitel ČT Hynek Chudárek mezitím předstoupil po očekávané schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) před novináře a řekl, že nezávislost ohrožena není. Co se za zavřenými dveřmi odehrálo? Verze se rozcházejí: zatímco zdroje Echa z blízkosti Motoristů tvrdí, že Chudárka uspokojilo vypuštění tzv. mezikroku, šéf kabinetu na něm dle svých pátečních slov ale trvá. Do budoucna ovšem předpokládá ještě debatu.
Debata o změně financování dvou médií veřejné služby z koncesionářských poplatků na pravidelný příspěvek ze státního rozpočtu hýbe v posledních týdnech veřejnou debatou. Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristé sobě) nedávno představil vládní návrh z dílny jeho resortu, který je nyní v připomínkovém řízení. To má za úkol vychytat případné nedostatky. Dle kritiky opozice i šéfů obou institucí je jich nespočet. Není také ani jasné, zda se stihne účinnost již od příštího roku – v kuloárech zaznívá, že spíše ne. Do té doby má navýšení, které oběma médiím přiřkl svou novelou Klempířův předchůdce v minulém období Martin Baxa (ODS), osekat tzv. mezikrok – odpuštění placení poplatků skupině seniorů o velikosti téměř půl milionu a firmám do 50 zaměstnanců.
Místopředseda dolní parlamentní komory a jeden z hlavních autorů tohoto poslaneckého návrhu Patrik Nacher původně sliboval minulý týden v úterý – když předstoupil se svým návrhem Klempíř –, že podá legislativní podobu mezikroku do sněmovního systému do konce týdne. To se s odbitím půlnoci z neděle na pondělí nestalo. V úterý tento týden ale Nacher na tiskové konferenci hnutí ANO před jednáním sněmovny nicméně vystoupil a popsal ve větším detailu obrysy návrhu, o čemž informovalo i Echo. Co se dosavadního (ne)podání týče, oznámil, že by bylo nemístné nahrát návrh ještě před středeční schůzkou Babiše s Chudárkem. Nestalo se tak ovšem ani do pátku, a jak tvrdí zdroje Echa obeznámené se situací, nestane se tak prý již vůbec.
Babiš: Předpokládám, že bude podán
O záležitosti informovaly ve čtvrtek i Hospodářské noviny. „Na jednání se šéfem ČT měl premiér říct, že na poslaneckém návrhu netrvá a že mu stačí, když projde vládní zákon, na němž pracuje ministr kultury,“ napsal list. Na záležitost se premiéra tázali novináři v pátek na neformálním summitu lídrů EU na Kypru. Babiš potvrdil, že se téma na schůzce řešilo.
„Mezikrok měl být už nahrán, ale došlo vlastně k nějakému zdržení z titulu toho, že když jsem jednal s generálním ředitelem České televize, tak Patrik Nacher byl schůzce též účasten a v podstatě si tam vyměňovali nějaká ta čísla, jaký je dopad toho navýšení a co by to znamenalo. A tam se vlastně domluvili, že si to ještě vyjasní, ale já předpokládám, že tenhle návrh bude podán,“ uvedl premiér. Zopakoval, že určitě nechce zasahovat do chodu televize.
Co se týče Klempířova návrhu, který opozice nazývá paskvilem, chce Andrej Babiš počkat na připomínkové řízení. „To skončí 15. května. Ano, budou připomínky na stole, potom to vezmeme, sedneme si s vedením České televize a Českého rozhlasu. My jako koalice, my jako vláda, tam budeme debatovat. Ano, potom to půjde na vládu a ta to nějak schválí,“ nechal premiér všechny možnosti otevřené. „Zatím to nebudu nijak komentovat,“ napsal Echu ve čtvrtek Nacher.
O tom, že by byl nakloněn mezikroku, hovoří mimo jiné ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Ovšem pod podmínkou, že by zůstaly zachovány poplatky jako takové do budoucna a Klempířův návrh by se nekonal. To by vyřešilo Baxovo navýšení, které současná koalice považuje za neopodstatněné, a to sice tím, že by část nových příjmů škrtlo. Zároveň by koalice nemusela shánět, kde vzít peníze ze státního rozpočtu pro veřejnoprávní média. Právě rozpočtový zákon na příští rok bude dle všech indicií velmi napjatý. Poslanec a vládní zmocněnec Filip Turek nadcházející debatu označil za blížící se největší koaliční spor vůbec. A podle informací Echa zazněla na schůzce ještě jedna podstatná informace: kontrolu ČT a ČRo ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu chce koalice jednoznačně prosadit, s čímž ředitelé souhlasí.