Americký lékař, který se dostal do kontaktu s ebolou, bude v izolaci na Bulovce

EBOLA

Americký lékař, který se dostal do kontaktu s ebolou, bude v izolaci na Bulovce
Zatím podle Vojtěcha není jasné, zda se muž při kontaktu s pacientem s ebolou nakazil. Ilustrační snímek Foto: Shutterstock
4
Domov
Echo24
Sdílet:

Muž po kontaktu s nakaženým ebolou přiletí na letiště v Ruzyni dnes večer. USA platí pro jeho převoz z Ugandy soukromý let. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Americký lékař podle něj nepředstavuje pro veřejnost žádné zdravotní riziko, nepřijde do kontaktu s českými občany.

„Od počátku, kdy letadlo přistane na letišti, bude pod přísným dohledem. Bude izolován po celé tři týdny,“ řekl Vojtěch. Muže si na letišti převezme zdravotnická záchranná služba, která ho transportuje do Fakultní nemocnice Bulovka.

Přímo na letištní ploše podle náměstka ředitele Zdravotnické záchranné služby Hlavního města Prahy pověřeného jejím řízením Zdeňka Křivánka bude muž přímo na ploše dekontaminován a následně transportován do nemocnice. „Nedostane se vůbec do kontaktu s českými občany,“ doplnil vrchní ředitel odboru ochrany veřejného zdraví MZd Matyáš Fošum.

Izolován bude ve Fakultní nemocnici Bulovka. „Pacient přechází rovnou do prostor, které jsou kompletně odděleny od jiného prostoru naší kliniky. V tomto prostoru setrvává až do konce izolace,“ popsala primářka tamní Kliniky infekčních nemocí Hana Roháčová.

Zatím podle Vojtěcha není jasné, zda se muž při kontaktu s pacientem s ebolou nakazil. „Dokud pacient nemá příznaky, žádné testy neprokáží, zda je nakažený, nebo nikoliv,“ dodala Roháčová.

ČR podle Vojtěcha nemá v současné době žádnou další žádost o hospitalizaci lidí po kontaktu s ebolou. Ani by je nepřijala, nemá další kapacity pro cizince. „Naše kapacita je o něco vyšší, ale rezervujeme si ji pro české občany,“ doplnila Roháčová.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články