Nejvyšší soud USA otevřel cestu žalobám kvůli diskriminaci většin
OBRÁCENÁ DISKRIMINACE
Nejvyšší soud Spojených států usnadnil podávání žalob kvůli takzvané obrácené diskriminaci jedinců z většinových skupin, jako jsou běloši nebo heterosexuálové. Obnovil žalobu podanou Marlean Amesovou z Ohia proti jejímu zaměstnavateli. Žena tvrdí, že nebyla v práci povýšena a místo toho byla přeřazena na nižší pozici kvůli tomu, že je heterosexuálka, informují tiskové agentury.
Všech devět soudců nejvyššího soudu se ve čtvrtek vyslovilo pro zrušení rozhodnutí soudu nižší instance, který zamítl žalobu na ochranu občanských práv podanou Amesovou proti jejímu zaměstnavateli, ministerstvu služeb pro mládež ve státě Ohio. Žena na tomto úřadě pracovala více než 20 let.
Amesová uvedla, že její homosexuální nadřízený ji odmítl povýšit a že tak učinil ve prospěch jiné, homosexuální ženy. Následně byla Amesová přeřazena na nižší pozici se snížením platu, tvrdí žalobkyně.
Rozhodnutí nejvyššího soudu může ovlivnit žaloby ve 20 státech a federálním okrsku District of Columbia, kde dosud soudy měly více požadavků na příslušníky většinových skupin, kteří chtěli podat federální žalobu proti diskriminaci. Žalobci z většinových skupin například museli předložit více důkazů než žalobci z menšin.
Nejvyšší soud prostřednictvím stanoviska liberální soudkyně Ketanji Brownové Jacksonové uvedl, že soud nižší instance pochybil, když požadoval, aby Amesová prokázala okolnosti, které svědčí o tom, že její zaměstnavatel byl nepřátelský vůči heterosexuálům. Takový krok by totiž nebyl vyžadován od homosexuálního zaměstnance, který by žaloval kvůli diskriminaci.
V USA v poslední době přibývá žalob proti obrácené diskriminaci v souvislosti s odporem republikánů proti iniciativám ve veřejném i soukromém sektoru na podporu rozmanitosti, rovnosti a inkluze na pracovišti. Prezident Donald Trump od svého nástupu do úřadu podepsal řadu výnosů s cílem vymýtit iniciativy na podporu rozmanitosti, rovnosti a začleňování (DEI) z veřejného života s odůvodněním, že představují nezákonnou diskriminaci bělochů.