Plynu je v zásobnících o skoro 12 procentních bodů méně než loni. Vláda řeší motivaci dodavatelů

ZÁSOBY PLYNU

Plynu je v zásobnících o skoro 12 procentních bodů méně než loni. Vláda řeší motivaci dodavatelů
Plynové zásobníky se plní pomaleji než vloni. Vláda řeší, jak dodavatele přimět je naplnit. Foto: Shutterstock
1
Ekonomika
Jan Křovák
Sdílet:

V plynových zásobnících je podle dostupných informací ve srovnání s loňskem o necelých 12 procentních bodů plynu méně než v loňském roce. Situace na trhu s plynem je napjatá kvůli blokádě Hormuzského průlivu. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) pro Echo24 řekl, že rezervováno už je skoro 80 % kapacity zásobníků. Vláda jedná s dodavateli, aby byly na příští zimu zásoby dostatečné.

Ve středu ráno bylo zaplněno 33,87 procent objemu zásobníků plynu. Ve stejný den vloni bylo v zásobnících 45,48. Vyplývá to z informací na webu zasobyplynu.cz. Ministr průmyslu Havlíček Echu řekl, že rezervováno už je skoro 80 % kapacity zásobníků. „Jednáme se všemi i jízdním řádu doplňování zásob, ale nemůžeme to veřejně komentovat, jde o náročné konkurenční prostředí. Jinak vtlačování odpovídá i ostatním zemím Evropy,“ uvedl Havlíček.

Projektový ředitel společnosti EGÚ Michal Kocůrek už v květnu řekl, že zásobníky se obvykle začínají plnit okamžitě po ukončení topné sezóny, tedy v průběhu měsíce dubna. Tento proces trvá fakticky do začátku následné topné sezóny v druhé polovině října. „Vzhledem k negativní situaci, která komplikuje vtláčení do zásobníků především kvůli aktuálně dražšímu plynu než v období nadcházející zimy, je ochota obchodníků nakupovat a vtláčet plyn do zásobníků omezená,“ uvedl tehdy Kocůrek.

Dodal, že evropské zásobníky směřují spíše k hodnotám blížícím se 80% naplněnosti. „S ohledem na vlekoucí se proces a nejasný výsledek mírových jednání v íránském konfliktu se může brzy i tržní situace vyvinout tak, že zimní ceny plynu se začnou na trhu prodávat za vyšší ceny než letní a obchodníci dostanou přirozený impuls k masivnějšímu vtláčení. V opačném případě mohou samozřejmě státy nabídnout kompenzace pro ty, kteří vtláčejí i s předem očekávanou ztrátou. Tento model máme i v ČR připravený již od roku 2022,“ uvedl Kocůrek.

Zatím se nezdá, že by se situace měla zlepšit. Íránský vyjednávací tým v pondělí zastavil dialog a předávání zpráv se Spojenými státy pomocí prostředníků, důvodem je izraelské porušování příměří v Libanonu, uvedla agentura Tasním. Šéf Bílého domu Donald Trump řekl, že řečí už bylo dost a na nějaký čas by bylo dobré mlčet.

„Myslím, že jsme toho namluvili až příliš, jestli chcete znát pravdu. Myslím, že by bylo velmi dobré, kdybychom se odmlčeli, a to by mohlo trvat dlouho,“ prohlásil Trump.

To podle republikánského prezidenta neznamená, že by Američané začali Írán opět bombardovat. „Prostě se odmlčíme. Zachováme blokádu. Myslím, že můžou čekat, jak dlouho chtějí. Přicházejí o celé jmění,“ uvedl Trump s odkazem na americkou blokádu íránských přístavů.

Příměří v Libanonu bylo jednou z íránských podmínek při vyjednávání klidu zbraní a Izrael toto příměří porušuje „na všech frontách“, včetně Libanonu, ale i Pásma Gazy, uvedla Tasním, kterou kontrolují íránské revoluční gardy. Izrael bombarduje Libanon a jeho armáda také pokračuje v ofenzivě na jihu země, kde v březnu zahájila pozemní invazi.

Americký prezident v pondělním telefonátu izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi nadával kvůli jeho rozhodnutí zintenzivnit údery v Libanonu, napsal server Axios s odkazem na dva nejmenované americké představitele a další informovaný zdroj. Podle jednoho z nich šéf Bílého domu předsedu izraelské vlády označil za naprostého šílence, který by bez Trumpovy pomoci skončil ve vězení.

Podle údajů libanonského ministerstva zdravotnictví od 2. března, kdy se nynější konflikt znovu rozhořel, zahynulo při izraelských úderech více než 3430 lidí. Více než 1,2 milionu obyvatel Libanonu muselo opustit domovy. Na jihu Libanonu nebo u izraelsko-libanonských hranic zahynulo v tomto období podle agentury AP 27 izraelských vojáků. Při vzdušných úderech Hizballáhu zahynuli na severu Izraele dva civilisté.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články