Řehka podporuje vstup Ukrajiny do NATO. Označil ho za logický krok

GLOBSEC

Řehka podporuje vstup Ukrajiny do NATO. Označil ho za logický krok
Náčelník generálního štábu Karel Řehka. Foto: Michal Čížek
1
Svět
Sdílet:

Náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka, který končí ve své funkci, podporuje budoucí vstup Ukrajiny do NATO. Označil jej za „logický další krok“ a zdůraznil, že Kyjev není pouze příjemcem bezpečnostní pomoci, ale také důležitým poskytovatelem bezpečnosti pro Evropu. Řehka to uvedl na bezpečnostní konferenci Globsec pro server Politico. Vstup Ukrajiny do NATO přitom odmítla v minulosti řada lídrů evropských vlád a Washington, odmítá ho i vládní SPD, která nominovala současného ministra obrany Jaromíra Zůnu.

„Ukrajina není jen příjemcem bezpečnosti, ale také jejím poskytovatelem,“ řekl Řehka. Dodal, že cesta Kyjeva do Severoatlantické aliance nebude jednoduchá a bude vyžadovat politickou shodu členských států. „Neříkám, že je to snadné. Nakonec jde o politický konsenzus, ale myslím, že právě tímto směrem bychom se měli ubírat,“ uvedl.

Ukrajina se o vstup do NATO snaží dlouhodobě, narazila však na odpor některých spojenců, zejména Německa a Spojených států. Po návratu amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu se debata o členství Ukrajiny podle Politico prakticky vytratila z programu. Podle Řehky není podpora Ukrajiny charitou, ale klíčovým bezpečnostním zájmem Evropy. „Budoucnost evropské bezpečnosti si nelze představit bez integrace Ukrajiny do evropských a aliančních struktur,“ tvrdí generál.

Řehka zároveň varoval, že Česko nebude důvěryhodným spojencem, pokud nesplní své alianční závazky v oblasti obranných výdajů. Na konferenci Globsec připomněl, že závazky NATO už nejsou založené jen na politických ambicích, ale přímo na konkrétních obranných plánech a hrozbách. Podle něj by nesplnění závazků mělo dopady nejen na obranu a bezpečnost, ale i na ekonomiku a další oblasti.

Spojenci se loni na summitu NATO v Haagu dohodli, že do roku 2035 budou na obranu vydávat pět procent HDP, z toho 3,5 procenta mají tvořit přímé obranné výdaje. Český premiér Andrej Babiš už dříve oznámil, že Česko loňský závazek dvou procent HDP nesplnilo a pravděpodobně jej nesplní ani letos.

Podle Řehky bude nutné obranné výdaje dále zvýšit. „Musíme jít nad dvě procenta, jinak se žádné vládní sliby o protivzdušné obraně nebo podpoře obranného průmyslu neuskuteční,“ řekl. Dodal, že armáda má připravené obranné plány, které je nyní potřeba naplnit.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Když je kapitán nas....

KOMENTÁŘ

Jistě, hlavní žně vyjádření k prvnímu vystoupení českého týmu na MS proběhly logicky včera. Bezpočet podcastů, článků, statusů se vynořilo, zápas už rozebral ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články