Muž podezřelý z krádeže lebky sv. Zdislavy je na svobodě. Soud jej do vazby neposlal

KRÁDEŽ OSTATKŮ

Muž podezřelý z krádeže lebky sv. Zdislavy je na svobodě. Soud jej do vazby neposlal
Lebka sv. Zdislavy ve svém původním relikviáři. Foto: Policie ČR
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Soud v České Lípě dnes neposlal do vazby muže podezřelého z krádeže lebky svaté Zdislavy z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku. Státní zástupce vazbu navrhl kvůli obavám, aby podezřelý trestnou činnost neopakoval, neovlivňoval svědky a nechtěl utéct. Jednání bylo neveřejné, obviněný po ukončení jednání odjel autem s obhájcem.

Policejní mluvčí Dagmar Sochorová sdělila, že muž byl propuštěn ze zadržení a stíhán bude na svobodě. Pětatřicetiletý muž podle policie vzácnou relikvii ukradl v úterý, zalil ji do betonu a chtěl ji pohřbít.

Policie muže zadržela ve čtvrtek, za krádež mu hrozí až osm let vězení. Policie ho obvinila také z přečinů výtržnictví a poškozování cizí věci.

Muž obviněný z krádeže lebky sv. Zdislavy lituje, že nezvolil jinou formu protestu proti tomu, jak církev s ostatky patronky zacházela. Nesouhlasí zejména s tím, že byla lebka svaté Zdislavy oddělena od těla. ČTK to řekl jeho obhájce Vít Pavko. Muž vzal vzácnou relikvii v úterý a zalil ji do betonu s cílem ji pohřbít, uvedla policie. Hrozí mu až osm let vězení. Soud dnes podezřelého neposlal do vazby. Pavko uvedl, že pětatřicetiletý muž poskytl písemný slib, že se vyvaruje páchání trestné činnosti i činnostem, které by k ní mohly vést.

Obviněný po vazebním jednání nastoupil se svým obhájcem do civilního auta. Tvář si zakrýval deskami na dokumenty. K soudu ho přivezlo policejní vozidlo, které zajelo do dvora. Přítomní novináři tak neměli obviněného možnost spatřit. Pokud soud neuvalí vazbu, obviněný musí být okamžitě propuštěn na svobodu.

Restaurátoři se pokusí lebku z betonu vyjmout. Ředitel českolipské policie Petr Rajt v pátek odhadl, že výsledek jejich snažení bude znám nejdřív za několik dnů. Zároveň je přesvědčen, že se relikvii nevyčíslitelné historické hodnoty podařilo zachránit na poslední chvíli. "Měl v úmyslu ponořit ji do nějaké řeky, nějaké vody. Pokud by se nám nepodařilo pachatele zjistit včerejšího dne (ve čtvrtek), víme, že dnešního dne (v pátek) byl už rozhodnut tuto relikvii víceméně potopit," řekl v pátek Rajt novinářům.

Zloděj ukradl lebku v úterý vpodvečer, kdy využil toho, že byl v bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy vypnutý alarm při přípravě bohoslužby a uvnitř nikdo nebyl. To, že ji odnese, podle Rajta plánoval. Pro krádež v úterý se ale rozhodl až ten den.

Svatá Zdislava je uctívaná jako patronka rodin, kongregace sester dominikánek, ale také litoměřické diecéze a českého národa. Za blahoslavenou byla Zdislava prohlášena v roce 1907, papež Jan Pavel II. ji svatořečil v roce 1995. Bazilika v Jablonném je na místě, kde byly v roce 1252 uloženy její ostatky.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz