Jižní Korea je v těžké politické krizi. Během pár hodin má už třetího úřadujícího prezidenta
KOREA V KRIZI
Jižní Korea se zmítá v hluboké politické krizi, za jeden den se ve funkci úřadujícího prezidenta vystřídali tři politici. Napsala o tom agentura Jonhap. Nejistota v zemi panuje již půl roku od doby, kdy exprezident Jun Sok-jol nakrátko vyhlásil stanné právo. Kvůli tomuto kroku byl na začátku dubna odvolán z funkce a Koreu 3. června čekají předčasné prezidentské volby.
Premiér Han Duk-so, který byl úřadujícím prezidentem od konce března, se ve čtvrtek vzdal obou úřadů, aby se mohl zúčastnit předčasných voleb. Obě jeho funkce převzal ministr financí Čche Sang-mok, který nicméně po pár hodinách podle Jonhapu také oznámil rezignaci. Úřadujícím prezidentem je proto nyní ministr školství I Ču-ho.
"Vláda by měla udělat vše pro to, aby správa státu pokračovala stabilně, bez zmatků nebo jakéhokoli vakua ve státních záležitostech," uvedl dnes I.
Nový úřadující prezident nařídil armádě, aby kvůli možným "provokacím" ze strany Severní Koreje zůstala v pohotovosti, vyzval úřady k důkladným přípravám na červnové volby a ministry požádal o minimalizování ekonomické nejistoty země a zajištění její důvěry na mezinárodním poli.
Expremiér Han by měl v předčasných prezidentských volbách kandidovat za vládní Stranu lidové moci (PPP), jejímž členem je také odvolaný Jun. Proti Hanovi a dalším kandidátům PPP na prezidenta se postaví předák opoziční Demokratické strany (DS) I Če-mjong, který kvůli tomu rezignoval na funkci ve straně. Účastnil se také minulých prezidentských voleb v březnu 2022, v nichž s Junem prohrál o 0,73 procent hlasů. Letos je podle médií favoritem voleb.
I Če-mjong nicméně čelí obvinění z porušení volebního zákona, které nejvyšší soud ve čtvrtek vrátil k projednání vrchnímu soudu. Do červnových voleb ale nejspíše další verdikt nepadne.
Politická krize v Jižní Koreji vypukla loni 3. prosince, když Jun vyhlásil stanné právo kvůli údajným sympatiím opozice vůči Severní Koreji a údajné protistátní činnosti opozičních představitelů. Jen několik hodin po ohlášení stanného práva se však proti prezidentovu kroku postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda.
Opozice Juna zbavila pravomocí 14. prosince a úřadujícím prezidentem se stal tehdejší premiér Han. Toho ale parlament, kterému se nelíbilo Hanovo nejmenování dodatečných ústavních soudců pro souzení Juna, odvolal 27. prosince a obou funkcí se ujal někdejší ministr financí Čche. Ústavní soud Hana zpět do úřadů jmenoval 24. března, než 1. května rezignoval. Čche se opět stal premiérem a úřadujícím prezidentem, ale vzdal se funkcí, protože jej opozice v parlamentu chtěla odvolat. Podle Jonhapu to měla být odplata za obnovení soudního procesu s jejím exlídrem I Če-mjongem.